آیا آمریکا کشتی‌های ایرانی پشتیبان حوثی‌ها در دریای سرخ را هدف قرار می‌دهد؟

انتظار می‌رود آمریکا کشتی‌های ایرانی مستقر در دریای سرخ که مختصات کشتی‌های تجاری را به حوثی‌ها می‌دهند مورد حملات خود قرار دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حملاتی که آمریکا بامداد شنبه 14 بهمن علیه پایگاه‎‌های شبه‌نظامیان وابسته به ایران در غرب عراق و شرق سوریه انجام داد، آخرین حملات نخواهد بود. علاوه بر لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا و دیگر مقامات ایالات متحده، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا نیز بر ادامه این حملات چندمرحله‌ای طی روزهای آینده تاکید کردند.
آمریکا تا کنون انبارهای مهمات، مراکز لجستیکی و پایگاه های متعدد گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران و نیروی قدس سپاه را در عراق و سوریه هدف قرار داده است. اما اکنون انتظار می‌رود آمریکا کشتی‌های ایرانی مستقر در دریای سرخ که مختصات کشتی‌های تجاری را به حوثی‌ها می‌دهند مورد حملات خود قرار دهد.
تام کاتن، سناتور جمهوری‌خواه با اشاره به پاسخ قاطعانه رونالد ریگان رئیس جمهوری اسبق آمریکا در حمله ایران به کشتی آمریکایی در سال 1988، از بایدن خواست که با واکنش قوی به تهران پاسخ دهد.

آیا واشینگتن پاسخ می‌دهد؟

تا این لحظه مشخص نیست که آیا دولت بایدن کشتی‌های ایرانی پشتیبان حوثی‌ها در اهداف دریایی، غیردریایی و اطلاعات الکترونیکی را برای حمله انتخاب خواهد کرد؟
مقامات امنیتی غربی و منطقه‌ای پیش‌تر فاش کرده بودند که نیروهای ایرانی اطلاعات فوری برای هدایت پهپاد و موشک‌ها در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهند تا از آنها در حملات دریای سرخ استفاده کنند.
به گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال» به نقل از مقامات امنیتی غربی و منطقه‌ای، اطلاعات ردیابی که یک کشتی جاسوسی ایرانی در دریای سرخ جمع‌آوری می‌کند، پیش‌تر برای حمله به کشتی‌های تجاری که از تنگه «باب المندب» عبور می‌کنند، استفاده شده است.
این در حالی است که ایران حدود سه هفته پیش، 4 ناو جنگی نیروی دریایی خود را با «ماموریت چندبعدی» در آب‌های بین‌المللی مستقر کرده است. دو هفته قبل از آن، ارتش ایران اعلام کرد ناوشکن «البرز» با همراهی کشتی «بوشهر» را به جنوب دریای سرخ و تنگه باب المندب اعزام کرده است. این در حالی است که کشتی «بهشاد» پایگاه شناور نیروی دریایی ایران، مدتی است در تنگه باب المندب مستقر است.
قابل ذکر است، از 19 نوامبر 2023، یعنی حدود بیش‌تر از یک ماه پس از آغاز جنگ غزه، شبه‌نظامیان حوثی ده‌ها حمله پهپادی و موشکی علیه کشتی‌ها در دریای سرخ انجام دادند.
ایالات متحده در 18 دسامبر از ایجاد یک ائتلاف نظامی چند ملیتی تحت عنوان «نگهبان سعادت» برای مقابله با هرگونه حمله‌ای که امنیت ناوبری را به خطر بیندازد، خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید