مجارستان برای تصویب طرح پیوستن سوئد به «ناتو» شرط تعیین کرد

اخیرا ترکیه طرح درخواست عضویت سوئد در ناتو را در پارلمان خود تصویب و رسما امضا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌دنبال تصویب طرح پیوستن سوئد به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» از سوی پارلمان ترکیه، مجارستان نیز برای تصویب کردن طرح پیوستن سوئد به «ناتو» شرط تعیین کرد.

در همین راستا پیتر سییارتو، وزیر خارجه مجارستان، جمعه 13 بهمن، در کلیپ ویدئویی که از سوی سخنگوی دولت این کشور پخش شد، گفت «شایسته» است که اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد قبل از رای‌گیری پارلمان مجارستان برای تصویب درخواست سوئد جهت پیوستن به ناتو به بوداپست سفر کند.

«توپ در زمین شماست»

زولتان کواچ، سخنگوی دولت سوئد نیز در شبکه اجتماعی «ایکس» خطاب به نخست‌وزیر کشورش در این‌باره گفت: «توپ در زمین شماست.»
پیش‌تر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پس از این‌که درخواست عضویت سوئد در ناتو از سوی پارلمان این کشور تصویب شد، رسماً آن را امضا کرد.

مجارستان اکنون تنها عضوی است که هنوز طرح پیوستن سوئد به ناتو را تأیید نکرده است.

با آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، سوئد در ماه مه 2022 همراه با فنلاند، که در آوریل 2023 به سی‌و یکمین عضو این سازمان نظامی تبدیل شد، نامزدی خود را برای عضویت در ناتو ارائه کرد.

موقعیت مجارستان

مجارستان برخلاف آنکارا که مذاکرات بسیار ساختارمندی را با فنلاند و سوئد انجام داد، به‌طور رسمی هیچ اعتراض اساسی در مورد عضویت سوئد در ناتو مطرح نکرده و بوداپست هیچ درخواست مشخصی در این راستا نداشته است.

به گزارش مجله بریتانیایی «گاردین»، مقامات مجارستان دلیل روشنی برای این تأخیر ارائه نکردند، اما سیاستمداران ارشد حزب حاکم فیدز گفتند که این تاخیر به دلیل «انتقاد سوئد از دموکراسی در مجارستان» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید