بزرگترین حزب تایلند با اتهام «توهین به سلطنت» در خطر انحلال قرار گرفت

توهین به اعضای خاندان سلطنتی در تایلند قانون‌شکنی است، و می‌تواند تا 15 سال حبس به دنبال داشته باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«حزب حرکت رو به جلو» که بزرگترین حزب تایلند است، به دلیل اقداماتش برای اصلاح قانونی سختگیرانه که از سلطنت در برابر انتقاد حمایت می‌کند، با اتهام «توهین به سلطنت» مورد پیگرد قرار گرفت، که می‌تواند این حزب را در خطر انحلال قرار دهد.

به گزارش «رویترز»، یک روز پس از آنکه دادگاه قانون اساسی اعلام کرد حرکت رو به جلو نهاد سلطنت و امنیت ملی تایلند را تضعیف کرده است، شکایت علیه این حزب توسط یک وکیل به کمیسیون انتخابات تسلیم شد و از آن خواست تا از پیگیری برای تغییر قانونی که توهین به سلطنت را منع می‌کند، دست بردارد.

توهین به اعضای خاندان سلطنتی در تایلند قانون‌شکنی است، و می‌تواند تا 15 سال حبس به دنبال داشته باشد، که آن را به یکی از سخت‌ترین قوانین جهان مبدل می‌کند. بر اساس قانون اساسی تایلند، پادشاه باید در «جایگاه عبادتی» باشد.

اینک کمیسیون انتخابات به بررسی صحت شکایت و امکان ارسال آن به دادگاه قانون اساسی برای تصمیم‌گیری در مورد انحلال احزاب می‌پردازد. اگر صحت شکایت تضمین شود، حزب حرکت رو به جلو منحل و مدیران اجرایی آن به مدت یک دهه از هرگونه فعالیت سیاسی محروم خواهند شد.

این اتفاقی بود که پیشتر برای سلف حرکت رو به جلو، یعنی «حرکت رو به آینده»، افتاده بود. این حزب از سیاست‌های مشابهی در قبال نهاد سلطنت دفاع کرده بود، که باعث شد در سال 2020 به دلیل «نقض قوانین تامین مالی» منحل شود.

حرکت رو به جلو، پس از پیروزی غیرمنتظره‌اش در انتخابات پارسال، به بزرگترین حزب پارلمان تایلند تبدیل شد. این حزب جریانی مترقی است، و خواهان لغو انحصارهای تجاری و مهار نفوذ سیاسی ریشه‌دار ارتش در سیاست است.

به گفته رویترز، دستور کار لیبرال و جذابیت عظیم این حزب در میان رای‌دهندگان جوان و شهری تهدیدی برای وضعیت موجود در تایلند محسوب می‌شود، که با منافع محافظه‌کاران قدرتمند و ارتش هوادار سلطنت، که پارسال مانع تشکیل دولت توسط حرکت رو به جلو شدند، گره خورده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید