پوتین برای اولین بار از آغاز جنگ اوکراین به قلمرو «ناتو» سفر می‌کند

دادگاه بین‌المللی کیفری مارس پارسال حکم بازداشت پوتین به اتهام انتقال کودکان اوکراینی به روسیه، که یک «جنایت جنگی» است، را صادر کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام ترکیه، چهارشنبه به خبرگزاری «رویترز» گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه قصد دارد 12 فوریه برای دیدار با رجب طیب اردوغان، همتای خود به ترکیه سفر کند، که اولین سفر رهبر روسیه به قلمرو «ناتو» از زمان حمله مسکو به اوکراین در فوریه 2022 خواهد بود.

به گزارش رویترز، دست پوتین برای سفر به خارج از روسیه از مارس پارسال بسته شده است. در آن زمان دادگاه بین‌المللی کیفری حکم بازداشت وی به اتهام انتقال کودکان اوکراینی به روسیه، که یک «جنایت جنگی» است، را صادر کرد.

روسیه این اتهام را رد و به آن اعتراض کرد، و تاکید کرد که در هر صورت از نظر قانونی غیرقابل انجام است؛ چرا که روسیه عضو دادگاه بین‌المللی کیفری نیست. از آنجایی که ترکیه هم عضو دادگاه بین‌المللی کیفری نیست، پوتین می‌تواند با خیال راحت به این کشور سفر کند.

ترکیه هم با اوکراین و هم روسیه مرز دریایی در دریای سیاه دارد، و از زمان تهاجم روسیه به اوکراین به دنبال حفظ روابط مثبت با هر دو کشور بوده است. آنکارا از کی‌یف حمایت نظامی و از لزوم یکپارچگی ارضی آن دفاع کرده است، اما با تحریم‌های غرب علیه روسیه نیز مخالف است.

به گفته رویترز، ترکیه و اوکراین روز چهارشنبه توافق‌نامه‌ای امضا کردند که به شرکت‌های ساختمانی ترکیه‌ای اجازه می‌دهد در بازسازی زیرساخت‌های اوکراین که در جنگ با روسیه آسیب دیده‌اند شرکت کنند.

ترکیه روابط اقتصادی نزدیکی با روسیه، به ویژه در زمینه‌های گردشگری، منابع گازی، غلات، و سایر تجارت‌های کشاورزی دارد، که باعث نگرانی کشورهای غربی شده است.

با این وجود، آنکارا و مسکو در قبال درگیری‌های سوریه و لیبی اختلاف منافع شدید دارند و از طرف‌های درگیر حمایت می‌کنند. آنها همچنین در تنش‌ها بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان در قفقاز جنوبی با هم اختلاف نظر دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید