واشینگتن پست: زلنسکی فرمانده ارتش اوکراین را برکنار کرد

زلنسکی به زالوژنی گفته مردم اوکراین از جنگ خسته شده‌اند، و حامیان بین‌المللی این کشور نیز کمک‌های نظامی‌شان را کاهش داده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گفته منابع آگاه، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، به فرمانده ارتش این کشور، ژنرال والری زالوژنی، گفته است که از کار وی راضی نیست، و پس از ماه‌ها اختلاف بین رئیس‌جمهوری و ژنرال محبوب، می‌خواهد او را برکنار کند.

به گزارش «واشینگتن پست» که با این منابع صحبت کرده است، زلنسکی به زالوژنی گفته مردم اوکراین از جنگ خسته شده‌اند، و حامیان بین‌المللی این کشور نیز کمک‌های نظامی‌شان را کاهش داده‌اند، بنابراین انتصاب یک فرمانده جدید شاید اوضاع را متحول کند.

Advertisement

به گفته منابع، در دیداری که روز دوشنبه برگزار شد، رئیس‌جمهوری و فرمانده ارتش به‌ویژه بر سر تعداد سربازانی که اوکراین باید در سال جاری بسیج کند، با هم درگیر شدند. زالوژنی پیشنهاد بسیج حدود نیم میلیون نفر را داد.

زلنسکی این رقم را با توجه به کمبود یونیفورم، اسلحه و امکانات آموزشی، و چالش‌های احتمالی مرتبط با استخدام، غیرعملی دانست. وی همچنین علناً گفته است که اوکراین بودجه لازم برای پرداخت حقوق این تعداد سرباز جدید را ندارد.

زالوژنی در پاسخ گفت که اوکراین در حال حاضر به دلیل تلفات فزاینده کمبود نیرو دارد، و همچنین باید به فکر مطابقت و مقابله با حدود چهارصدهزار سرباز جدیدی باشد که روسیه قصد دارد به زودی بسیج کند.

یکی از نامزدهای احتمالی برای جایگزینی زالوژنی، ژنرال کایریلو بودانوف، فرمانده اطلاعات نظامی اوکراین است. در صورت انتصاب وی، معلوم می‌شود که کی‌یف، در عدم نتیجه‌بخشی روش‌های جنگ کلاسیک، قصد دارد به تاکتیک‌های نبرد نامتقارن روی آورد.

گزینه دیگر ژنرال اولکساندر سیرسکی، فرمانده نیروی زمینی ارتش اوکراین است. وی در ماه اول حمله روسیه به اوکراین وظیفه دفاع از کی‌یف را بر عهده داشت، و بعدا در پاییز 2022 یک ضدحمله موفق در شمال شرقی منطقه خارکیف را سازماندهی کرد.

به گفته منابع آگاه، زلنسکی به زالوژنی پست دیگری پیشنهاد کرده است، اما ژنرال 50 ساله نپذیرفته و قصد دارد خود را بازنشست کند. او فعلا در سمت خود باقی می‌ماند تا دستور رسمی برکناری‌اش صادر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید