فشار اتحادیه اروپا بر مجارستان برای موافقت با بسته کمک‌ مالی به اوکراین

پیشتر روزنامه «فایننشال تایمز» در گزارشی نوشت مقامات اروپایی بر این باورند، اگر مجارستان به کمک‌های مالی اتحادیه اروپا دسترسی پیدا نکند احتمالا با مشکلات اقتصادی از جمله تورم بالا و سقوط ارز روبرو شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رهبران اتحادیه اروپا، پنج‌شنبه 12 بهمن، به مجارستان هشدار دادند، اگر این هفته با بسته کمکی 54 میلیارد یورویی پیشنهادی به اوکراین مخالفت کند، با مجازات این اتحادیه مواجه خواهد شد.

این تصمیم اتحادیه اروپا بیانگر نگرانی فزاینده کشورهای اروپایی درباره خطرات و عواقب پیروزی روسیه در اوکراین است.

رهبران اتحادیه تصمیم گرفتند که امروز به بروکسل بازگردند تا بر سر بسته 50 میلیارد یورویی برای حمایت کی‌یف در بخش بوجه خدمات اساسی طی چهار سال آینده توافق کنند.

گزینه‌هایی برای مجبور کردن مجارستان

به گزارش «وال استریت ژورنال»، پیش از نشست روز پنج‌شنبه، دیپلمات‌های اروپایی فاش کردند که اتحادیه اروپا در حال بررسی گزینه‌های مختلف برای «وادار کردن» مجارستان به حمایت از بسته کمکی است.

یکی از این گزینه‌ها در صورت عدم رعایت قانون اتحادیه از سوی یکی از اعضای آن، اتحادیه اروپا اجازه دارد حق رای دادن درباره مسائل اتحادیه اروپا و همچنین اعطای کمک‎‌های مالی به آن عضو را سلب کند.

دیپلمات‌های اروپایی می‌گویند به نظر می‌رسد که خشم فزاینده در اتحادیه اروپا نسبت به رویکرد بسیار سخت‌گیرانه ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان در قبال جنگ اوکراین، به وجود آمده است اما با این حال مجازات مجارستان مستلزم توافق و حمایت تمامی 26 رهبر اتحادیه اروپا از آن است.

کمک‌ مالی اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا علاوه بر سلب حق رای‌ راه‌های دیگری برای اعمال فشار بر مجارستان دارد.

در همین حال کمیسیون اروپا، بازوی اجرایی اتحادیه اروپا، به دلیل نگرانی درباره فساد و استانداردهای دموکراتیک، بیش از 20 میلیارد یورو کمک به بودجه بوداپست را متوقف کرده است.

برای آزادسازی وجوه مسدود شده، کمیسیون به حمایت دولت‌های اتحادیه اروپا نیاز دارد که تصمیم مجارستان درباره جنگ اوکراین می‌تواند آن را به خطر بیندازد.

مشکلات اقتصادی مجارستان

پیشتر روزنامه «فایننشال تایمز» در گزارشی نوشت مقامات اروپایی بر این باورند، اگر مجارستان به کمک‌های مالی اتحادیه اروپا دسترسی پیدا نکند احتمالا با مشکلات اقتصادی از جمله تورم بالا و سقوط ارز روبرو شود.

نخست وزیر مجارستان در ماه دسامبر با بسته کمکی رهبران اتحادیه اروپا به اوکراین مخالفت کرد. این مخالفت اعضای اتحادیه اروپا را مجبور به دیدار مجدد کرد.

سلب حق رای و متوقف کرد کمک مالی

دیپلمات‌های اتحادیه اروپا اکنون درباره سلب حق رای از مجارستان و عدم اعطای بودجه اضافی اتحادیه اروپا به بوداپست صحبت می‌کنند. البته این در صورتی که اوربان دوباره با بسته کمکی به اوکراین مخالفت کند.

کارشناسان می‌گویند که بدون کمک‌های لازم اتحادیه اروپا برای پوشش حقوق و مستمری در اوکراین، بودجه این کشور برای این بخش ممکن است در اوایل هفته‌های آینده شروع به اتمام شود.

اما در جبهه جنگ روسیه نیروهای نظامی خود را به موقعیت دفاعی درآورده است و به‌رغم کاهش کمک‌های جدید غرب به کی‌یف، دستاوردهای مسکو در اوکراین کم بوده است.

در حالی که روسیه صنعت دفاعی و هزینه‌ جنگ را افزایش داده است، اوکراین با کمبود روزافزون در سلاح‌های استراتژیک و مهمات مواجه می‌شود.

این وضعیت باعث هشدارهای برخی کارشناسان نظامی شده است. کارشناسان نظامی می‌گویند، نیروهای اوکراینی خسته از جنگ ممکن است در ماه‌های آینده مجبور به عقب نشینی شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید