ابراز تردید پنتاگون درباره صحت ادعای توقف عملیات حزب‌الله عراق

گروه«حزب‌الله عراق» در آستانه پاسخ آمریکا اعلام کرد که عملیات خود برضد نیروهای آمریکایی در منطقه را تعلیق می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گروه شبه‌نظامی موسوم به «گردان‌های حزب‌الله عراق» شامگاه سه‌شنبه دهم بهمن در اقدامی پیشدستانه و در آستانه پاسخ دادن آمریکا به حمله به نیروهای ایالات متحده در اردن، اعلام کرد که به‌منظور «عدم مشکل‌آفرینی» برای دولت عراق عملیات خود علیه نیروهای آمریکایی را متوقف می‌کند.

گروه حزب‌الله عراق با اعلام توقف عملیات خود علیه نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه، گفت که ایران با عملیات این گروه علیه نیروهای آمریکایی «مخالفت» می‌کرد.

گردان‌های حزب‌الله عراق همچنین مدعی شد که ایران از عملیات این گروه برضد نیروهای آمریکایی «بی‌اطلاع» بوده است.

این گروه شامگاه سه‌شنبه با اعلام توقف عملیات خود علیه آمریکایی‌ها به نیروهای خود توصیه کرد که در صورت هر گونه اقدام نظامی خصمانه از سوی ایالات متحده علیه آن تنها به اتخاذ «تدابیر پیشگیرانه» اکتفا کنند.

پاسخ تدریجی آمریکا

این موضع گردان‌های حزب‌الله عراق پس از آن بیان می‌شود که جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید سه‌شنبه اعلام کرد که ایالات متحده احتمالا به حمله‌ای که به کشته شدن 3 سرباز آمریکایی مستقر در اردن منجر شده پاسخی تدریجی خواهد داد.

به گفته کربی این پاسخ نه تنها یک اقدام بلکه شامل اقداماتی متعدد و چند مرحله‌ای خواهد بود.

تردید پنتاگون

وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» شامگاه سه‌شنبه با اشاره به آغاز تحقیق درباره نفوذ پهپاد حمله‌کننده به پایگاه «تی 22» در اردن، اعلام کرد که نیروهای آمریکایی در اردن از سوی گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران هدف حمله قرار گرفته‌اند

پنتاگون همچنین درباره صحت ادعاهای گردان‌های حزب‌الله عراق و قصد آنها مبنی بر تعلیق عملیات این گروه علیه نیروهای آمریکایی و بی‌اطلاعی ایران از حملات اخیر این گروه علیه پایگاه‌های آمریکایی، ابراز تردید کرد.

شایان ذکر است که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده سه‌شنبه 10 بهمن اعلام کرد که او تصمیم برای پاسخ دادن به حمله‌ای که به کشته شدن سربازان آمریکایی در اردن منجر شده را اتخاذ کرده است.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که ایران «مسئول» پشتیبانی تسلیحاتی از مهاجمانی است که برضد پایگاه نیروهای آمریکایی در اردن دست به حمله زدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید