رد لایحه عفو جدایی‌طلبان کاتالان در پارلمان اسپانیا

بسیاری مقامات قوه قضائیه و پلیس مخالف عفو عمومی جدایی‌طلبان هستند، و حتی چندین چهره برجسته در حزب حاکم نیز با آن مخالفت می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

قانونگذاران جدایی‌طلب کاتالونیا روز سه‌شنبه به لایحه دولت اسپانیا برای صدور فرمان عفو عمومی به منظور بخشودن صدها نفر که در سال 2017 تلاش کرده بودند به‌طور غیرقانونی این ایالت را از اسپانیا جدا کنند، رای منفی دادند.

به گزارش «یورونیوز»، این لایحه را یکی از دو حزب کاتالونیا به نام «خونتس» (با هم) که می‌خواهد رهبر خود کارلس پوجدمون، متواری به بلژیک، را در برابر تمام چالش‌های قانونی ممکن در صورت بازگشت به اسپانیا محافظت کند، رد کرد.

خونتس استدلال می‌کند که لایحه پیشنهادی فراگیر نیست، و میریام نوگراس، یکی از اعضای این حزب، گفته است که دلیلی برای تصویب قانونی با «حفره‌های زیاد» وجود ندارد، و افزوده خونتس تا 15 روز دیگر به مذاکره ادامه خواهد داد.

حزب محافظه‌کار «مردم» و حزب راست افراطی «ووکس» نیز به لایحه عفو عمومی دولت رای منفی دادند، که باعث شد لایحه مذکور تنها 171 رای به دست آورد، که پنج رای کمتر از اکثریت مورد نیاز برای قانون شدن آن است. رد این لایحه موضع شکننده دولت اسپانیا را در میان متحدانش برجسته کرد.

پدرو سانچز، نخست وزیر سوسیالیست اسپانیا، اواخر سال گذشته برای کسب پشتیبانی پارلمانی دو حزب کوچک جدایی‌طلب کاتالونیا، صدور عفو عمومی را پیشنهاد کرد، که باعث شد بتواند با کمک آنها یک دولت اقلیت چپ تشکیل دهد.

به گفته یورونیوز، پوجدمون و مسئله استقلال کاتالونیا مورد تنفر بسیاری از اسپانیایی‌ها هستند، و لایحه عفو عمومی جدایی‌طلبان خشم احزاب محافظه‌کار و راست افراطی، که حدود نیمی از جمعیت کشور را نمایندگی می‌کنند، را برانگیخته است.

علاوه بر احزاب مخالف دولت، بسیاری مقامات قوه قضائیه و پلیس نیز مخالف عفو عمومی جدایی‌طلبان هستند، و حتی چندین چهره برجسته در حزب سوسیالیست خود سانچز نیز با آن مخالفت می‌کنند. احزاب مخالف دولت طی ماه‌های اخیر حداقل هفت تظاهرات بزرگ علیه این لایحه برگزار کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید