مقام آمریکایی: واکنش آمریکا در شکل حملات دقیق علیه تاسیسات و افراد خواهد بود

«سی‌بی‌اس» به نقل از یک مقام آمریکایی: واشینگتن قصد دارد پدافندهای هوایی طراحی‌شده برای رهگیری پهپادها را به پایگاه برج «تی 22» ارسال کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک مقام آمریکایی به «ای‌بی‌سی نیوز» گفت که پاسخ ایالات متحده به حمله اردن که منجر به کشته‌شدن سربازان آمریکایی، «طی چند روز آینده» خواهد بود که «چندین هدف» را شامل خواهد شد.

این مقام آمریکایی، به شرط عدم افشای نامش افزود: «این حملات بسیار دقیق و برنامه‌ریزی شده خواهد بود و تاسیسات و افرادی را هدف قرار خواهد داد که حملات علیه نیروهای آمریکایی را تسهیل کردند».

روزنامه «گاردین»، نیز چهارشنبه 11 بهمن فاش کرد که ایران از طریق طرف‌های میانجی به آمریکا اطلاع داده است، اگر مستقیماً به خاک ایران حمله کند، تهران شخصا (نه از طریق نیابتی‌ها) دارایی‌های آمریکا در خاورمیانه را هدف قرار خواهد داد که دو طرف را به درگیری مستقیم خواهد کشاند.

به نوشته این روزنامه، دو طرف تاکید کرده‌اند که به دنبال جنگ نیستند، اما تهران هرگونه حمله آمریکا به خاک خود را خط قرمزی می‌داند که با پاسخ مناسب مواجه خواهد شد.

واکنش گام به‌ گام

از سوی دیگر، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: «آمریکا ممکن است در پاسخ به حمله‌ای که منجر به کشته شدن 3 نفر از سربازان آمریکایی مستقر در اردن شد، به واکنش گام ‌به‌ گام متوسل شود».

به‌گفته کربی پاسخ واشینگتن ممکن است اقدامات متعدد و نه یک اقدام واحد را شامل شود.

«سی‌بی‌اس» به نقل از یک مقام آمریکایی اعلام کرد که واشینگتن قصد دارد پدافندهای هوایی طراحی‌شده برای رهگیری پهپادها را به پایگاه برج «تی 22» که در مرز اردن- سوریه هدف قرار گرفت، ارسال کند.

این مقام آمریکایی افزود: «این موضع در حملات قبلی، هدف گرفته‌ نشد و به‌همین دلیل، پدافند آن هوایی همانند دیگر پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه، به اندازه کافی قدرتمند نیست».

موضع بایدن

این در حالی است که جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده سه‌شنبه اعلام کرد، تصمیمش را برای پاسخ به حمله‌ای پهپادی که به کشته‌شدن سربازان آمریکایی در اردن منجر شد، گرفته است.

بایدن هنگام خروج از کاخ سفید برای مشارکت در کمپین انتخاباتی خود در فلوریدا، در پاسخ به خبرنگاران ضمن تاکید بر این که ایران «مسئول» پشتیبانی تسلیحاتی از مهاجمانی است که برضد پایگاه نیروهای آمریکایی در اردن دست به حمله زدند، خاطرنشان کرد که آمریکا خواهان گسترش دامنه جنگ در خاورمیانه نیست.

بلینکن وعملیات انتقامی چندلایه

پیش‌تر آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا با بیان این که شرایط در خاورمیانه خطرناک است، افزود که پاسخ نظامی آمریکا به این حمله ممکن است چندلایه، طی مراحل و به مرور زمان داده شود.

بایدن قبل از حرکت به سمت فلوریدا برای جمع‌آوری کمک‌های مالی برای کمپین خود با خاتواده 3 سرباز کشته‌شده صحبت کرد.

به‌گفته کربی، رئیس جمهوری ضمن توافق با این خانواده‌ها برای حضور در مراسم بازگرداندن اجساد سربازان، راهی پایگاه دوور (شمال شرقی کشور) خواهد شد.

تعلیق عملیات گردان‌های حزب‌الله

در همین حال، کتائب حزب‌الله عراق اعلام کرد که عملیات خود علیه پایگاه‌های آمریکا را برای «جلوگیری از تضعیف موقعیت دولت عراق» به حال تعلیق درآورده است.

ترامپ: جهان به جهنم رفته است

از سویی دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه ریاست جمهوری آمریکا، در بیانیه‌ای گفت که در دوره بایدن که «کشور ما را مستقیماً به جنگ جهانی سوم می‌کشاند، جهان به جهنم رفته است».

میچ مکانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنا نیز تأکید کرد: «تمام جهان منتظر است ببیند آیا پرزیدنت بایدن در نهایت تصمیم خواهد گرفت از قدرت آمریکا برای وادار کردن ایران به تغییر رفتارش استفاده کند».

از دید کارشناسان بایدن نمی‌خواهد در میانه سال انتخاباتی به یک درگیری منطقه‌ای بزرگ کشانده شود و تا این‌لحظه از حمله مستقیم به ایران، چه از طریق هدف قرار دادن داخل آن یا مقامات ارشد نظامی نظام، خودداری کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید