جوزپ بورل: ماموریت دفاعی اروپا در دریای سرخ از اواسط فوریه آغاز می‌شود

بورل: ماموریت دفاعی اتحادیه اروپا که وظیفه آن حفاظت از ناوبری آزاد در دریای سرخ و رهگیری حملات حوثی‌ها است، «آسپیدیس» یعنی «محافظ» نامیده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، چهارشنبه 14 بهمن گفت که کشورهای عضو این اتحادیه به زودی ماموریت دفاعی برای حفاظت از کشتیرانی آزاد در دریای سرخ را آغاز می‌کنند.

این ماموریت دفاعی با هدف حفاظت از کشتی‌ها مقابل حملات شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران صورت می‌گیرد.

مسئول سیاست خارجی اروپا گفت که این ماموریت احتمالا تا اواسط ماه فوریه آغاز می‌شود.

طبق این گزارش اعضای اتحادیه اروپا، امروز قرار است درباره ساختار فرماندهی آن تصمیم بگیرند.

بسیاری از شرکت‌های کشتیرانی تجاری به دلیل حملات حوثی‌ها که کنترل بخش بزرگی از یمن را در دست دارند مسیر کشتی‌های خود را تغییر داده و مسافت‌های بیشتری را طی می‌کنند.

حوثی‌ها می‌گویند این حملات را برای همبستگی با فلسطینی‌ها در نوار غزه انجام می‌دهند.

بورل قبل از نشست اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت: «همه کشورهای عضو اتحادیه آماده مشارکت نیستند، اما هیچکدام از آنها هم مخالف اجرای این ماموریت نیست».

او افزود: «امیدوارم که این مأموریت در هفدهم ماه فوریه جاری آغاز شود».

بورل افزود: «امروز تلاش خواهیم کرد تا کشوری که ماموریت را برعهده بگیرد مشخص کنیم و همچنین تعیین ستاد و این که چه کسانی و با چه دارایی شرکت خواهند کرد تلاش خواهد شد».

او اظهار داشت، ماموریت دفاعی اتحادیه اروپا «آسپیدیس» یعنی «محافظ»، وظیفه حفاظت از ناوبری و کشتی‌های تجاری و رهگیری حملات حوثی‌ها را دارد.

دیپلمات‌ها گفتند که فرانسه، یونان و ایتالیا تمایل خود را برای شرکت در این مأموریت ابراز کرده‌اند. در حالی که تاکنون هفت کشور تمایل خود را برای اعزام کشتی‌های دریایی اعلام کرده‌اند و افزودند که این امر بر اساس مأموریت‌های فعلی اتحادیه اروپا در منطقه خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید