خوش‌بینی واشینگتن و تل‌آ‌ویو درباره بزرگترین معامله تبادل اسرا میان اسرائیل و حماس

بنا بر توافق پیش‌روی احتمالی تبادل اسرا که با آتش‌بس 45 روزه‌ای همراه خواهد بود در صورت نهایی شدن آن به ازای آزادی هر گروگان اسرائیلی از غزه بین 100 الی 250 اسیر فلسطینی زندانی توسط اسرائیل، آزاد خواهند شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید، دوشنبه 9 بهمن، اعلام کرد که مذاکرات با هدف آزادی دسته جدیدی از گروگان‌های نزد حماس در غزه، سازنده و امیدوار کننده بوده است، اما هنوز کارهای زیادی مانده که باید برای آن انجام شود.

ویلیام برنز، مدیر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا «سیا» و برت مک گورک، فرستاده ویژه آمریکا در خاورمیانه، در یک سری مذاکرات در چند روز گذشته شرکت کردند که بر آزادی گروگان‌ها و دستیابی به یک آتش‌بس بشردوستانه در جنگ میان اسرائیل و حماس در غزه متمرکز بود.

«مذاکرات سازنده»

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، به «سی ان ان» گفت: «فکر می‌کنم عادلانه است که (مذاکرات) را سازنده توصیف کنیم، ما معتقدیم چارچوبی برای توافق دیگری در مورد گروگان‌ها وجود دارد. این می‌تواند با آزادی گروگان‌ها، ارسال کمک‌های بشردوستانه بیشتر و کاهش واقعی خشونت تفاوت ایجاد کند.

«تسهیل آزادی بیش از 100 گروگان»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به دنبال تسهیل آزادی بیش از 100 گروگانی است که پس از حمله خونین شبه‌نظامیان حماس در 7 اکتبر به شهرک‌های اسرائیلی کماکان در غزه نگهداری می‌شوند.

برنز، یکشنبه با رئیس سرویس اطلاعاتی اسرائیل (موساد)، نخست وزیر قطر و رئیس اطلاعات مصر در پاریس دیدار و گفت‌وگو کرد.

گفت‌و‌گوهایی که اسرائیل آن‌ها را سازنده توصیف و اذعان کرد که همچنان شکاف‌های زیادی در این خصوص وجود دارد.

«مذاکرات بسیار خوب»

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، در ادامه گفت مذاکراتی که با مقامات قطری، مصری و اسرائیلی انجام شد، بسیار خوب بود.

او همچنین افزود: «ما هنوز از خط پایان نگذشته‌ایم، اما از بحث‌ها، روند آن‌ها و وعده دستیابی به چیزی که ممکن است بسیار مهم باشد، احساس رضایت داریم.»

آتش بس 45 روزه

در همین راستا، رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند که شورای جنگ این کشور دوشنبه 9 بهمن در مورد پیشنهادی که شامل آتش‌بس 45 روزه در غزه در ازای آزادی 35 گروگان در مرحله اول توسط حماس است، بحث خواهد کرد.

شبکه خبری«آی 24 نيوز» گزارش داد که پیشنهاد مورد بحث شورای جنگ همچنین شامل آزادی بین 100 تا 250 اسیر فلسطینی به ازای هر گروگان اسرائیلی نزد حماس می‌شود.

بزرگترین توافق تبادل اسرا

شبکه 12 اسرائیل افزود که تعداد کل اسیران فلسطینی که در صورت انجام این معامله آزاد خواهند شد به 4000 تا 5000 نفر خواهد رسید و خاطرنشان کرد که این بیشترین تعداد در تاریخ درگیری‌ها خواهد بود.

تخریب بخش بزرگی از نوار غزه

از سویی مقامات بهداشتی فلسطین می‌گویند که تهاجم اسرائیل برای از بین بردن حماس در نوار غزه، تاکنون منجر به تخریب بخش بزرگی از این باریکه و کشته شدن بیش از 26,637 فلسطینی شده است.

از زمانی که اسرائیل حملات هوایی و زمینی خود به غزه را آغاز کرد، تنش‌ها در سراسر خاورمیانه تشدید شده است که از جمله آن نیروهای حوثی یمن مورد حمایت ایران، کشتیرانی بین‌المللی و تجارت جهانی را در دریای سرخ با حملات موشکی و پهپادی خود هدف قرار می‌دهند.

بنا به اعلام وزارت دفاع آمریکا در حمله پهپادی روز یکشنبه شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران به نیروهای آمریکایی در شمال شرقی اردن، نزدیک مرز با سوریه، سه سرباز آمریکایی کشته و 40 تن دیگر زخمی شدند.

کاخ سفید در همین رابطه تاکید کرد که در دفاع از منافع و نیروهای خود در منطقه در زمانی که خود تعیین خواهد کرد به این حمله پاسخ خواهد.

در واکنش به هشدار نخست‌وزیر قطر نیز که گفته بود پاسخ آمریکا به حمله صورت گرفته علیه نیروهای آن در مرز سوریه و اردن بر روند مذاکرات آزادی گروگان‌ها تاثیر می‌گذارد، کاخ سفید شامگاه دوشنبه نهم بهمن تاکید کرد که پاسخ دادن ایالات متحده به حمله اخیر علیه نیروهای آن بر مذاکرات آزادی گروگان‌ها از غزه تاثیری نخواهد گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید