ایلان ماسک از کاشت اولین تراشه الکترونیکی در مغز انسان خبر داد

به‌گفته ماسک از طریق این تراشه با نام «تله‌پاتی» می‌توان تلفن و رایانه را با فکر کنترل کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایلان ماسک، کارآفرین آمریکایی و بنیانگذار شرکت «نیورالینک»اعلام کرد، اولین مورد کاشت تراشه مغزی تولیدشده توسط این شرکت نوظهور، یکشنبه به‌روی یک انسان انجام شد و او به‌شکلی رضایت‌بخش در حال بهبود است.

ماسک در یک پست وبلاگی در شبکه«ایکس» افزود: «نتایج اولیه نشان می‌دهد که افزایش سلول‌های عصبی به شکلی امیدوارکننده، مشاهده شده است».

ماسک در یک پستی جداگانه در «ایکس» گفت که تراشه ساخت نیورالینک، «تله‌پاتی» نامیده خواهد شد.

بر اساس تعریف مؤسسه ملی سلامت، نورون‌ها سلول‌هایی هستند که از سیگنال‌های الکتریکی و شیمیایی برای ارسال اطلاعات از مغز به بدن استفاده می‌کنند.

ماسک افزود: «این تراشه شما را قادر می‌سازد تا فقط با فکرکردن، تلفن یا رایانه خود و از طریق آنها تقریباً هر دستگاهی را کنترل کنید... اولین کاربران کسانی هستند که توانایی. استفاده از اندام‌های خود را از دست داده‌اند.. تصور کنید اگر استیون هاوکینگ می‌توانست تندتر از یک تندنویس یا یک فروشنده بورس ارتباط برقرار کند. این هدف اصلی است».

«نیورالینک» در وب‌گاه خود آورده است که این تراشه به افراد مبتلا به «کوادری پلژی»(فلج 4 اندام) این امکان را می‌دهد تا دستگاه‌ها را با فکر خود کنترل کنند.

سازمان غذا و داروی آمریکا سال گذشته، به این شرکت اجازه داد، اولین آزمایش خود را د رمورد کاشت تراشه در مغز انسان، انجام دهد.

«نیورالینک» با مطالباتی برای بررسی دقیق در رابطه با پروتکل‌های ایمنی خود مواجه شده است. «رویترز» در این ماه گزارش داد که مقامات ذی‌ربط، این شرکت را به دلیل نقض قوانین وزارت حمل و نقل آمریکا در مورد انتقال مواد خطرناک، جریمه کردند.

ارزش این شرکت در ژوئن گذشته حدود پنج میلیارد دلار برآورد شد.

4 قانونگذار در اواخر نوامبر از کمیته بورس و اوراق بهادار مجلس خواستند تا بررسی کند که آیا ماسک سرمایه گذاران را در مورد ایمنی فناوری خود گمراه کرده است، زیرا سوابق دامپزشکی، نشان داده که مشکلاتی ناشی از کاشت تراشه در مغز میمون‌ها، از جمله فلج و تورم مغز بروز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید