افشای اختلاس 40 میلیون دلاری مقامات اوکراینی در پرونده خرید تسلیحات

پیگیری اختلاس مذکور در راستای تلاش‌های اخیر کی‌یف برای مبارزه با فساد به منظور تسریع روند پیوستن اوکراین به «ناتو» و اتحادیه اروپاست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان امنیت اوکراین اعلام کرد مقامات وزارت دفاع این کشور با یک شرکت اسلحه‌سازی برای اختلاس 40 میلیون دلار بودجه، که برای خرید یکصدهزار گلوله خمپاره برای جنگ با روسیه اختصاص داده شده بود، همدستی کردند.

به گزارش «آسوشیتدپرس»، سازمان امنیت اوکراین اعلام کرد پنج نفر در این پرونده متهم شده‌اند، و یک نفر هنگام تلاش برای عبور از مرز بازداشت شده است. اگر جرم این افراد اثبات شود، هرکدام به 12 سال حبس محکوم خواهند شد.

پیگیری قضایی اختلاس مذکور در راستای تلاش‌های اخیر کی‌یف برای مبارزه با فساد به منظور تسریع روند پیوستن اوکراین به «ناتو» و اتحادیه اروپا انجام می‌شود. هر دو سازمان غربی از کی‌یف خواسته‌اند پیش از پیوستن به آنها خودش را با استانداردهای ضدفساد آنها هماهنگ کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در سال 2019، یعنی مدت‌ها قبل از تهاجم تمام‌عیار روسیه به اوکراین در فوریه 2022، بر اساس یک برنامه گسترده ضدفساد به ریاست‌جمهوری این کشور رسید.

به گفته آسوشیتدپرس، هم رئیس‌جمهوری و هم دستیارانش اخراج‌های اخیر مقامات ارشد اوکراین، به ویژه ایوان باکانوف، رئیس سابق سازمان امنیت، در ژوئیه 2022، را به عنوان اثبات تلاش‌های خود برای مبارزه با فساد به تصویر کشیده‌اند.

مقامات امنیتی اوکراین می‌گویند که تحقیقات فعلی به اوت 2022 بازمی‌گردد، که مقامات وزارت دفاع قراردادی برای خرید گلوله‌های توپخانه به ارزش 39.6 میلیون دلار با شرکت تسلیحاتی «لویو آرسنال» امضا کردند.

قرار بود کارمندان شرکت پس از دریافت پول آن را به یک تجارت‌خانه ثبت‌شده در خارج از اوکراین منتقل کنند و سپس مهمات را به کی‌یف تحویل دهند. با این وجود، تسلیحات هرگز تحویل داده نشد، و در عوض پول به حساب‌های مختلفی در اوکراین و بالکان واریز شد. دادستان کل اوکراین می‌گوید که این وجوه را توقیف کرده و به بودجه دفاعی کشور بازگردانده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید