آمریکا: احمد هارون، وزیر کشور سابق سودان در فهرست جنایتکاران جنگی قرار گرفت

احمد هارون یکی از عوامل مسئول در فاجعه انسانی در اقلیم دارفور است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا، دوشنبه 9 بهمن، اعلام کرد که واشینگتن احمد محمد هارون، وزیر کشور پیشین سودان در دوره عمر البشیر را به ارتکاب جنایات جنگی متهم و برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری وی شود 5 میلیون دلار پاداش تعیین کرده است.

این وزارتخانه افزود هارون که در دوران حکومت عمر البشیر، وزیر بود، به دلیل ارتکاب جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت که گفته می‌شود بین سال‌های 2003 تا 2004 در دارفور رخ داده بود، از سوی تعقیب دادگاه کیفری بین‌المللی تحت تعقیب است.

احمد هارون (58 ساله) که به عنوان دستیار البشیر و قبل از آن به عنوان وزیر و فرماندار مشغول بود، برجسته‌ترین رهبر جنبش اسلامی سودان است که کودتای نظامی در سال 1989 را سازماندهی کرد.

در آخرین سال‌های حکومت این سازمان اسلام‌گرا در سودان، هارون به عنوان یکی از اعضای حلقه نزدیک اطراف رئیس جمهوری سابق ظاهر شد. هارون سپس اعتماد عمر البشیر را به دست آورد که از او برای نجات حکومت بحران‌زده در میان سیل خشمگین انقلابی استفاده کرد.

در فوریه 2019، کمتر از دو ماه قبل از سقوط، البشیر تحت فشار موج مردمی مجبور شد اختیارات خود را به عنوان رئیس حزب حاکم کنگره ملی به هارون منتقل کند و طولی نکشید که البشیر در مارس 2019 تصمیم جدیدی صادر و هارون را به عنوان دستیار خود منصوب کرد. پیش از آن احمد هارون سمت‌های وزارتی و همچنین سمت استاندار کردفان جنوبی و شمالی را بر عهده داشت.

مسئول فاجعه دارفور

احمد هارون همچنین یکی از رهبران مسئول فاجعه انسانی در دارفور است که وجدان بشریت را تکان داد و به عنوان بدترین فاجعه انسانی قرن بیست و یکم توصیف شد.

سوابق جنایی او به همین جا ختم نشد، بلکه به خارطوم در جریان انقلاب علیه رژیم البشیر نیز کشیده شد که به استفاده از زور برای برهم زدن تحصن انقلابیون تهدید کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید