منابع العربیه: آمریکا به دنبال تقویت حضور نیروهای خود در سوریه است

مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه: ترکیه، روسیه و ایران در حال شایعه‌پراکنی درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هم‌زمان با تکذیب‌‌ گزارش‌های مبنی بر نیت خروج نیروهای آمریکایی از سوریه توسط کاخ سفید، منابع آگاه نظامی به «العربیه» گفتند واشینگتن برای تقویت حضور نیروهای خود در سوریه برنامه‌ریزی می‌کند.

به گفته این منابع، تاکنون هیچ تغییری در نیروهای ائتلاف مستقر در چهار استان سوریه از جمله حسکه، رقه، دیر الزور و حمص صورت نگرفته و فعالیت این نیروها در حمایت از «نیروهای سوریه دموکراتیک (قسد)» در جنگ علیه داعش ادامه دارد.

بنا به تاکید این منابع، تا کنون هیچ تغییری در تعداد و محل حضور این نیروها صورت نگرفته است.

تقویت نیروهای ائتلاف

در همین راستا، رامی عبدالرحمان، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه بر این باور است که اخبار مربوط به خروج حضور نیروهای آمریکایی در سوریه چیزی جز یک کارزار رسانه‌ای از سوی برخی کشورهای منطقه نیست.

عبدالرحمان در گفتگو با شبکه «العربیه» گفت: «حدقل سه طرف ترکیه، روسیه و ایران در حال شایعه‌پراکنی درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه برای فشار بر «نیروهای دموکراتیک سوریه» هستند، اما با تمام این وجود، ائتلاف بین المللی در حال تقویت نیروهای خود در خاک سوریه است.»

نواف خلیل، مدیر «مرکز مطالعات کردستان»، که وضعیت سوریه را از نزدیک تحت نظر دارد، تایید کرد که داده‌ها با گزارش‌هایی مبنی بر خروج احتمالی یا قریب‌الوقوع نیروهای ائتلاف از سوریه، در تضاد است.

خلیل در گفت‌وگو با شبکه «العربیه» تاکید کرد: «داده‌ها نشان از بقای نیروهای ائتلاف در منطقه می‌دهد، به‌ویژه که واشینگتن مکررا اعلام کرده که نبرد با داعش تمام نشده و مبارزه با این گروه افراطی بخشی از تضمین امنیت ملی آمریکا و اروپا است.»

خلیل ادامه داد: «این اولین بار نیست که در مورد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه صحبت می شود. در ابتدای سال جاری در مجلس سنا، خروج نیروهای آمریکایی در یک رای‌گیری رد شد، حتی سناتور میچ مک‌کانل هر گونه خروج آمریکا از منطقه را یک شکار ارزشمند برای ایران ‌دانست.»

با این حال، دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه بر سر موضوع حضور نیروهای آمریکایی در سوریه اجماع دارند.

پایگاه‌های جدید

مدیر مرکز مطالعات کردستان با اشاره به اینکه «ایالات متحده پس از 7 اکتبر با ایجاد پایگاه‌های جدید و ارسال سلاح‌های بیشتر، حضور خود را در منطقه تقویت کرده»، گفت: «به عنون مثال، ائتلاف بین‌المللی دیروز شنبه مرحله سوم از عملیات خود در داخل اردوگاه الهول، که هزاران همسر داعشی در آن مستقر هستند، را شروع کرده و این نشان از عدم خروج نیروهای آمریکایی از سوریه است.»

گفتنی است که «نیروهای دموکراتیک سوریه» از ابتدای تاسیس در سال 2015 از حمایت نظامی نیروهای ائتلاف برخوردار هستند.

این نیروها یک ائتلاف مسلح متشکل از کُردها، عرب‌ها و سریانی‌ها است که در سال 2019 توانستند داعش را از «دیر الزور» بیرون کنند.

مساحت مناطق سوریه تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه شامل بخش‌هایی از استان‌های «حلب»، «دیرالزور»، «رقه» و «حسکه» بیش از 50 هزار کیلومتر محاسبه شده است. در حالی که تعداد پایگاه های ائتلاف بین المللی در این مناطق 13 پایگاه است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید