مقامات آمریکایی: دولت بایدن فشار بر نتانیاهو با کارت توقف ارسال سلاح را بررسی می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برخی مقامات آمریکایی روز یکشنبه 8 بهمن، فاش کردند که دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در حال بررسی استفاده از توقف فروش تسلیحات به اسرائیل به عنوان کارت فشار به هدف مجبور کردن دولت بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل برای کاهش عملیات نظامی در غزه است.

به گزارش شبکه «ان‌بی‌سی» این مقامات همچنین گفتند که دولت در حال مذاکره برای توقف یا کاهش ارسال تسلیحات به اسرائیل برای تحت فشار قرار دادن نتانیاهو، برای باز کردن کریدورهای بشردوستانه در نوار غزه و ارائه کمک های بیشتر به غیرنظامیان فلسطینی است.

بنا به این گزارش، وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» به دستور کاخ سفید در حال بررسی تسلیحات درخواستی اسرائیل است که می‌تواند به عنوان ابزار فشار استفاده شود. با این حال مقامات آمریکایی گفته‌اند که هنوز هیچ تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

مقامات مطلع همچنین گفتند که از جمله تسلیحاتی مورد استفاده به عنوان اهرم فشار، گلوله‌های توپخانه 155 میلی متری و مهمات حمله مستقیم مشترک (JDAM) است که کیت‌های راهنمایی هستند که بمب‌های گنگ را به مهمات هدایت شونده دقیق تبدیل می‌کنند.

اما به گفته این مقامات، بعید است سرعت تحویل پدافند هوایی کاهش یابد، اگرچه این ایده و همچنین سیستم‌های دیگری که می‌توانند از غیرنظامیان و زیرساخت های اسرائیل دفاع کنند در حال بررسی است.

این تلاش‌ها پس از آن صورت می‌گیرد که جو بایدن و تیم امنیت ملی او نتوانستند نتانیاهو و دیگر مقامات اسرائیلی را متقاعد کنند تا تاکتیک‌ها در غزه را تغییر دهند و گام‌های بیشتری برای کاهش خسارت‌های غیرنظامیان بردارند.

در همین حال، این منابع گفتند که مقامات اسرائیلی همچنان از دولت آمریکا تسلیحات بیشتری از جمله بمب‌های بزرگ، مهمات و پدافند هوایی می‌خواهند. اسرائیل از زمانی که حماس و دیگر جناح‌های فلسطینی در 7 اکتبر حمله غافلگیرانه علیه شهرک‌ها و اماکن اسرائیلی در مجاورت نوار غزه را آغاز کردند، به جنگ خود در نوار غزه ادامه داده است.

ادامه جنگ غزه برای چهارمین ماه، باعث ایجاد اختلاف در روابط آمریکا و اسرائیل شده است.

گزارش‌های اخیر تأیید می‌کند که در کاخ سفید احساس فزاینده‌ای وجود دارد مبنی بر اینکه نتانیاهو موضوع آزادی اسرای اسرائیلی را که توسط حماس نگهداری می‌شوند را در راس اولویت‌های خود قرار نمی‌دهد. کما اینکه به گفته منابع آمریکایی، نتانیاهو حاضر به بحث در مورد آینده پساجنگ غزه نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید