شورای امنیت برای الزام‌آورساختن حکم دادگاه لاهه تشکیل جلسه فوری می‌دهد

این جلسه چهارشنبه آینده بنابه درخواست الجزایر برگزار خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به‌گفته ریاست فرانسوی شورای امنیت، این شورا برای بررسی حکم دیوان بین‌المللی دادگستری که جمعه 6 بهمن از اسرائیل خواست، از هرگونه اقدام احتمالی «نسل‌کشی» در نوار غزه جلوگیری کند، تشکیل جلسه خواهد داد.
وزارت خارجه الجزایر نیز اعلام کرد، این جلسه که چهارشنبه ساعت 16:00 (به‌وقت گرینویچ) به درخواست این کشور «به منظور الزام‌آورساختن حکم دیوان بین‌المللی دادگستری در مورد اقدامات موقت علیه اشغالگری اسرائیل» برگزار خواهد شد.
دیوان بین‌المللی دادگستری جمعه بدون این که خواستار برقراری آتش‌بس در غزه شود، از اسرائیل خواست، از ارتکاب هرگونه اقدامی که می‌تواند به‌عنوان «نسل‌کشی» در نوار غزه محسوب شود، جلوگیری کند و اجازه رسیدن کمک‌های بشردوستانه به غزه را بدهد.
دادگاه لاهه که هیچ ابزاری برای اجرای تصمیمات خود ندارد، خاطرنشان کرد اسرائیل که تمامی گذرگاه‌های کمک‌های بین‌المللی به نوار تحت حاصره کامل غزه را در کنترل خود دارد، باید «گام‌های فوری» را برای تامین«کمک‌های بشردوستانه مورد نیاز مبرم فلسطینی‌ها» بردارد.

استقبال دولت خودگردان

ریاض المالکی، وزیر امور خارجه دولت خودگردان فلسطین گفت: «حکم سرنوشت‌ساز دیوان بین‌المللی دادگستری به جهانیان یادآوری می‌کند که هیچ کشوری، فراتر از قانون نیست و عدالت در مورد همه اجرا می‌شود و به فرهنگ جنایت و فرار اسرائیل از مجازات که در طول دهه‌ها اشغال، پاکسازی قومی، آزار و اذیت و آپارتاید تبلور یافته، پایان می‌دهد».
واکنش نتانیاهو
این در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد: «اتهام نسل کشی علیه اسرائیل نه تنها دروغ بلکه یک رسوایی است».
هم‌زمان، آفریقای جنوبی که با طرح شکایت علیه اسرائیل در دادگاه لاهه، این کشور را به نسل‌کشی فلسطینیان و نقض کنوانسیون سازمان ملل متهم کرد، حکم دیوان بین‌المللی را مورد ستایش قرار داد.
دادگاه لاهه بدون فراخوان برای آتش‌بس در غزه یا قضاوت در این خصوص که اسرائیل مرتکب نسل‌کشی شده، از تل‌آویو خواست، هر آنچه در توان دارد را برای «جلوگیری و مجازات» تحریک به نسل‌کشی و هرگونه اعمالی که مشمول کنوانسیون سازمان ملل می‌شود، انجام دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید