آغاز مذاکرات برای پایان دادن به ماموریت ائتلاف بین‌المللی در عراق

حضور آمریکایی‌ها در عراق اخیرا به هدفی برای حملات نظامی گروه‌های مسلح عراقی تبدیل شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اولین دور از مذاکرات دوجانبه میان عراق و آمریکا، شنبه 7 بهمن، برای پایان دادن به ماموریت ائتلاف بین‌المللی که واشینگتن آن را برای مبارزه با «داعش» در عراق و سوریه رهبری می‌کند، در حالی آغاز شد که بغداد امیدوار است این مذاکرات به کاهش تدریجی نیروهای ائتلاف در خاک عراق منجر شود.

دفتر اطلاع‌رسانی محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، تصویری از اولین دیدار را منتشر کرد که در آن فرماندهان ارشد ارتش عراق، سرویس‌های امنیتی و فرماندهان ائتلاف بین‌المللی که شامل ده‌ها کشور خارجی می‌شود، حضور داشتند.

در بیانیه رسمی که توسط دفتر رسانه‌ای نخست‌وزیر عراق منتشر شد، آمده است که السودانی از دور اول مذاکرات دوجانبه میان بغداد و واشینگتن برای پایان دادن به مأموریت ائتلاف بین‌المللی در عراق حمایت می‌کند.

فرهاد علاءالدین، مشاور نخست‌وزیر عراق در روابط خارجی به «خبرگزاری فرانسه» گفت:«پیشرفت بالقوه مدت زمان این مذاکرات را تعیین می‌کند. آنچه در اینجا مهم است بازگشت این رایزنی‌ها و تعیین دستور‌کار برای مرحله بعدی روابط دوجانبه است.»

مشاور نخست‌وزیر عراق همچنین افزود:«کشور عراق با سایر کشورها در ائتلاف بین‌المللی برای انعقاد قراردادهای دوجانبه که منافع عراق و این کشورها را تامین خواهد کرد، مشارکت می‌کند.»

بغداد و واشینگتن، پنج‌شنبه، از آغاز قریب‌الوقوع مذاکرات درباره آینده حضور ائتلاف بین‌المللی در عراق خبر دادند.

در همین راستا، واشینگتن پنج‌شنبه ایجاد کارگروه‌هایی متشکل از «متخصصان نظامی و دفاعی» در چارچوب «کمیسیون عالی نظامی» مشترک با بغداد را تأیید کرد.

دولت ایالات متحده در ادامه اعلام کرد که در این راستا اشاره کرد که مذاکرات با محوریت «تهدیدهای داعش، الزامات عملیاتی و سطح توانایی نیروهای امنیتی عراق» انجام خواهد شد.

شایان ذکر است که اخیرا و متاثر از تشدید بحران در خاورمیانه، پایگاه‌های محل استقرار نیروهای ائتلاف بین‌‌المللی و به‌ویژه آمریکایی‌ها در عراق و سوریه هدف آماج حملات موشکی و پهپادی گروه‌های مسلح عراقی قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید