سوئد برای پیوستن به «ناتو» در انتظار موافقت مجارستان است

اردوغان مصوبه پارلمان ترکیه برای پیوستن سوئد به ناتو را امضا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، پنج‌شنبه 5 بهمن، مصوبه پارلمان سوئد برای پیوستن به ناتو را امضا کرد که نشان‌دهنده گام نهایی در موافقت آنکارا با الحاق استکهلم به این ائتلاف است.

پارلمان ترکیه روز سه‌شنبه، پس از 20 ماه تاخیر با درخواست سوئد برای پیوستن به ناتو موافقت کرد و مانع بزرگی را که بر سر راه گسترش این ائتلاف وجود داشت، برطرف کرد.

مجارستان تنها عضو ناتو است که هنوز درخواست سوئد را تایید نکرده است.

حزب حاکم ترکیه اعلام کرد که موضع سخت‌تر سوئد در قبال شبه‌نظامیان کُرد، عامل کلیدی در موافقت با پیوستن به ناتو است. اردوغان همچنین قبلاً این تصویب را به تمایل ترکیه برای خرید جنگنده از ایالات متحده مرتبط دانسته بود.

کشور ترکیه، یکی از اعضای ناتو، عضویت سوئد را برای بیش از یک سال به تعویق انداخته بود و سوئد را به ملایمت بیش از حد در قبال گروه‌هایی متهم کرد که آنکارا آنها را تهدیدی امنیتی برای خود می‌داند و از استکهلم خواستار اقدام علیه این شبه نظامیان شد.

آنکارا علاوه بر تظاهرات قرآن سوزی که بسیاری از کشورها را تکان داد، از یک سری تظاهرات سازماندهی شده توسط حامیان حزب کارگران کُردستان که در سوئد ممنوع شده بود، خشمگین شد.

توبیاس بیلستروم، وزیر خارجه سوئد، ژوئیه گذشته، اعلام کرد که توافقی با ترکیه در مورد پیوستن کشورش به این ائتلاف حاصل شده است.

سوئد در ماه مه 2022 پس از شروع جنگ در اوکراین درخواست پیوستن به ناتو را داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید