هشدار کارشناسان درباره «افزایش نگران‌کننده» سرخک در اروپا

بین ژانویه و اکتبر پارسال بیش از 30000 مورد ابتلا به سرخک در 40 عضو از 53 عضو اروپایی سازمان جهانی بهداشت گزارش شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«سازمان جهانی بهداشت» اعلام کرد موارد ابتلا به سرخک در حوزه اروپا در سال 2023 بیش از 30 برابر افزایش یافته است، و هشدار داد این میزان «افزایش نگران‌کننده» است.

بین ژانویه و اکتبر پارسال بیش از 30000 مورد ابتلا به سرخک در 40 عضو از 53 عضو اروپایی سازمان جهانی بهداشت گزارش شد. از این تعداد 21000 نفر در بیمارستان بستری شده و پنج نفر درگذشتند. این در حالی است که تنها 941 مورد ابتلا در سال 2022 گزارش شده بود. انتظار می‌رود که این روند صعودی در صورت عدم انجام اقدامات فوری ادامه یابد.

مرکز اروپایی برای پیشگیری و کنترل بیماری در آخرین گزارش خود گفت که ویروس سرخک عملاً در اروپا در جریان خانه‌نشینی‌های دوران کرونا ناپدید شد، اما میزان کلی ابتلا به موارد سرخک در قلمرو اتحادیه اروپا از ژوئن سال 2023 پیوسته در حال افزایش است.

آژانس بهداشت بریتانیا به دلیل شیوع سرخک در منطقه مرکزی انگلیس «اضطرار ملی» اعلام کرده است. رومانی نیز تحت هشدار قرمز است. وزارت بهداشت این کشور، به دنبال افزایش نگرانی درباره افزایش موارد بستری شدن کودکان، در دسامبر پارسال اعلام «همه‌گیری سرخک» کرد.

از آن زمان چهار نفر، سه نوزاد و یک بزرگسال، به دلیل ابتلا به سرخک درگذشته‌اند. موسسه ملی بهداشت عمومی رومانی پارسال ابتلای 2805 نفر به ویروس سرخک در این کشور را گزارش کرد.

اتریش از ابتدای سال 2023 در حال نبرد با سرخک بوده است و تقریباً 200 مورد ابتلا در آنجا ثبت شده است. آلمان در سال گذشته 57 مورد را ثبت کرد که بالاتر از سال 2022 اما پایین‌تر از سطح پیش از همه‌گیری کرونا بود.

در فرانسه شیوع سرخک در یک مدرسه در جنوب این کشور در ماه سپتامبر پارسال آغاز شد. در اواسط نوامبر 64 مورد ابتلا تأیید شد که دو مورد آنها در بیمارستان بستری شدند.

مرکز اروپایی برای پیشگیری و کنترل بیماری می‌گوید که در اکثر کشورهای اتحادیه اروپا افزایش موارد ابتلا به سرخک پیش‌بینی می‌شود، چرا که واکسیناسیون اجباری نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید