مقام آمریکایی: پیش از انفجارهای کرمان درباره احتمال حمله‌ به ایران هشدار داده بودیم

این مقام آمریکایی هیچ‌گونه توضیحی درباره چگونگی انتقال پیام هشدار سری ایالات متحده و داده‌های اطلاعاتی مربوط به احتمال حمله قریب‌الوقوع شاخه خراسان گروه «داعش» به کشور ایران که واشینگتن عملا روابطی دیپلماتیک با آن ندارد، ارائه نکرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام آمریکایی پنج‌شنبه 5 بهمن گفت که ایالات متحده آمریکا به‌طور سری درباره خطر حمله‌ای قریب‌الوقوع پیش از انفجارهای کرمان به ایران هشدار داده بود.

وقوع دو انفجار در مراسم سالروز کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در سوم ژانویه سال جاری در کرمان که گروه «داعش» مسئولیت آن را بر عهده گرفت به کشته شدن 89 نفر و زخمی شدن دهها نفر دیگر منجر شد.

بنا بر گزارش‌های «فرانس پرس» و «آسوشیتد پرس» این مسئول آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود، توضیح داد که پیش از وقوع انفجارهای کرمان دولت آمریکا «هشداری ویژه را در ارتباط با تهدیدی تروریستی در داخل خاک ایران» ارسال کرده است.

او در این‌باره به سیاست طولانی مدت ایالات متحده آمریکا مبنی بر «وظیفه هشدار دادن» به دیگر کشورها درباره هر گونه تهدیدهای مرگبار احتمالی، اشاره کرد.

این مقام آمریکایی اما هیچ‌گونه توضیحی درباره چگونگی انتقال پیام هشدار سری ایالات متحده درباره داده‌های اطلاعاتی مربوط به احتمال حمله قریب‌الوقوع شاخه خراسان گروه «داعش» به کشور ایران که واشینگتن عملا روابطی دیپلماتیک با آن ندارد، ارائه نکرد.

در عین حال او گفت که مقامات دولتی آمریکا «این‌گونه هشدارها را به‌طور جزئی ارائه می‌کنند تا از کشته شدن تعداد زیادی از افراد بی‌گناه در حملات تروریستی جلوگیری شود».

از دیگر سو اما رسانه‌های ایران هیچ‌گونه اطلاعاتی مبنی بر این‌که ایالات متحده به تهران کمک اطلاعاتی کرده است، گزارش نکردند.

به‌دنبال انتشار اخبار ضدونقیضی در رسانه‌های ایران پس از وقوع انفجارهای کرمان، گروه داعش مسئولیت این حمله در روز سوم ژانویه در کرمان را بر عهده گرفت.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران بود که در حمله پهپادی آمریکا در سال 2020 در اطراف فرودگاه بغداد کشته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید