محکومیت مشاور پیشین ترامپ به زندان در پرونده حمله به کنگره

دادگستری انکار کرد که به‌رغم مدعیات ناوارو در جریان محاکمه و اظهارات عمومی، دادستانی تحت تأثیر «گرایش‌های سیاسی» عمل کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پیتر ناوارو، مشاور پیشین دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری سابق ایالات متحده، در پرونده حمله هواداران ترامپ به کنگره آمریکا در روز 6 ژانویه 2021 به چهار ماه زندان محکوم شد.

به گزارش «هیل»، ناوارو به دلیل «تحقیر کنگره» در پرونده مذکور به زندان محکوم شده است. او در ماه سپتامبر به دو فقره تحقیر کنگره متهم شد. یک مورد به دلیل کوتاهی ناوارو در ارائه اسناد مربوط به تحقیقات و دیگری به دلیل خودداری وی از استشهاد بود.

دادستانی، پنج‌شنبه استدلال کرد که ناوارو نسبت به تحقیقات قانونگذاران «بی‌اعتنایی کامل» و نسبت به حاکمیت قانون «تحقیر مطلق» نشان داده است، و از قاضی درخواست شش ماه حبس تعزیری برای وی کرد.

جان کرب، دستیار دادستان ایالات متحده، با تاکید بر اهمیت لزوم همکاری مشاور پیشین ترامپ با قانونگذاران، گفت: «کمیته در حال تحقیق درباره حمله به بنیاد دموکراسی ما بود. تحقیقات جدی‌تری برای کنگره امکان نداشت.»

استیو بَنِن، مشاور پیشین ترامپ، که پارسال به دو فقره توهین به کنگره متهم شد، نیز محکوم به چهار ماه حبس شده است. با این وجود، او هنوز به زندان نرفته است، چرا که قاضی پرونده گفته بنن می‌تواند تا صدور حکم تجدید نظر آزاد باشد.

آمیت مهتا، قاضی منطقه‌ای ایالات متحده، روز پنجشنبه گفت که پس از ارائه دلایل کتبی وکیل ناوارو، درباره احتمال تعویق اجرای حکم وی تصمیم خواهد گرفت.

وزارت دادگستری قویاً انکار کرد که به‌رغم مدعیات ناوارو در جریان محاکمه و اظهارات عمومی، دادستانی تحت تأثیر «گرایش‌های سیاسی» عمل کرده است. قاضی روز پنجشنبه ناوارو و مشاورش را به خاطر مدعیات سیاسی سرزنش کرد.

به گفته مهتا: «جای بسی تاسف است که این اظهارات گمراه‌کننده هستند. نانسی پلوسی مسئول این پیگرد نیست. جو بایدن مسئول این پیگرد قانونی نیست. این گونه اظهارات از سوی فردی که کاملا به حقایق امور آگاهی دارد، نشان می‌دهد که چرا حوزه سیاسی ما اینقدر تفرقه‌انگیز شده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size