سفیر آمریکا در «ناتو»: متحدان اروپایی نگران بازگشت ترامپ نباشند

اروپایی‌ها نگران این هستند که اگر ترامپ به کاخ سفید برسد، همسویی جبهه غرب در قبال تهاجم روسیه به اوکراین را از بین ببرد و به ناتو ضربه بزند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جولین اسمیت، سفیر آمریکا در «ناتو»، که برای اجلاسی به مقر این اتحاد نظامی-امنیتی در بروکسل پایتخت بلژیک سفر کرده است، به متحدان گفت نگران این نباشند که اگر دونالد ترامپ به کاخ سفید برسد، مبادا آمریکا را از ناتو خارج کند.

به گزارش «یورونیوز»، اسمیت طی مصاحبه‌ای با این خبرگزاری گفت: «همیشه بین آنچه نامزدها در جریان کارزار انتخاباتی می‌گویند و آنچه که واقعاً اتفاق می‌افتد اگر رهبری را بر عهده بگیرند، تفاوت وجود دارد.»

وی در حالی این اظهارات را مطرح کرد که ترامپ به عنوان نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان، در نظرسنجی‌های کشوری جلوتر از جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا قرار دارد. ترامپ گفته اگر به ریاست جمهوری برسد، جنگ اوکراین را «ظرف 24 ساعت» فیصله می‌دهد.

سفیر آمریکا در ناتو گفت که متحدان نباید به حرف‌های یک فرد یا یک نامزد، بلکه باید به داده‌های نظرسنجی‌هایی نگاه کنند که نشان می‌دهد اکثریت قریب به اتفاق مردم آمریکا قویاً از این ائتلاف نظامی-امنیتی حمایت می‌کنند.

به گفته یورونیوز، اروپایی‌ها نگران این هستند که اگر ترامپ به کاخ سفید برسد، همسویی جبهه غرب در قبال تهاجم روسیه به اوکراین را از بین ببرد و به ناتو ضربه بزند. ترامپ بارها گفته است که خواستار خروج آمریکا از این اتحاد است.

در اوایل ماه جاری، تیری برتون، کمیسر بازار داخلی اتحادیه اروپا فاش کرد که ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود به اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا گفته بود که اگر اروپا مورد حمله قرار بگیرد، ایالات متحده هیچ کمکی به آن نخواهد کرد.

ترامپ در جریان مجمع جهانی اقتصاد 2020 در داووس گفته بود: «بدانید که اگر اروپا مورد حمله قرار بگیرد، ما هرگز برای کمک و حمایت از شما اقدامی نخواهیم کرد. و در هر صورت ناتو مرده است».

جان بولتون، مشاور امنیت ملی ترامپ در دوران ریاست جمهوری وی، آگوست پارسال به روزنامه آمریکایی «هیل» گفته بود که اگر ترامپ در انتخابات سال 2024 پیروز شود، آمریکا را از ناتو خارج می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید