سئول: کره شمالی به دریای زرد موشک شلیک کرد

رهبر کره شمالی خواستار تغییر قانون اساسی این کشور برای تعریف کره جنوبی به عنوان «دشمن اصلی و غیرقابل تغییر» پیونگ‌یانگ شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش کره جنوبی اعلام کرد کره شمالی چندین موشک کروز به دریای زرد شلیک کرد. رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح کره جنوبی گفت که پیونگ‌یانگ این موشک‌ها را حدود ساعت 7 بامداد روز چهارشنبه شلیک کرد.

به گزارش خبرگزاری «کیودو»، پرتاب این موشک‌ها تنها چند روز پس از آن روی داد که پیونگ‌یانگ در واکنش به تمرین مشترک نظامی ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن، یک سیستم تسلیحات هسته‌ای زیرآبی را در دریا آزمایش کرد.

به باور کارشناسان، این اولین بار از سپتامبر پارسال است که کره شمالی موشک‌های کروز آزمایش کرده است. در آن زمان نیز پیونگ‌یانگ موشک‌ها را به دریای زرد شلیک کرده بود.

رسانه‌های دولتی کره شمالی یک روز پس از پرتاب 2 سپتامبر پارسال گزارش دادند که این کشور، به عنوان بخشی از تمرین «ضربت اتمی تاکتیکی»، دو موشک کروز دوربرد آزمایش کرده است.

در 14 ژانویه امسال کره شمالی یک موشک بالستیک میان‌برد با سوخت جامد دارای کلاهک مافوق صوت آزمایش کرد. در همین ماه پیونگ‌یانگ یک سیستم تسلیحاتی هسته‌ای زیرآبی به نام «Haeil-5-23» را نیز آزمایش کرد که به گفته رسانه‌های کره‌ای هنوز در حال توسعه است و تکمیل نشده است.

به گفته کیودو، پس از آنکه پیونگ‌یانگ اوایل امسال در نزدیکی مرز دریایی مورد مناقشه با کره جنوبی به مدت سه روز متوالی گلوله‌های توپخانه شلیک کرد، تنش در شبه‌جزیره کره به شدت افزایش یافت. رفتارهای تخاصم‌آمیز کره شمالی منجر به برگزاری یک کارزار نظامی توسط سئول شد.

علاوه بر تمام این تحرکات نظامی، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، خواستار تغییر قانون اساسی این کشور برای تعریف کره جنوبی به عنوان «دشمن اصلی و غیرقابل تغییر» پیونگ‌یانگ شده است. او از قانونگذاران خواسته قانون اساسی را به گونه‌ای تغییر دهند که هرگونه موجودیتی که معطوف به دیالوگ با کره جنوبی است را غیرقانونی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید