روسیه از بازیابی دو جعبه سیاه هواپیمای سرنگون‌شده پیش از نشست سازمان ملل خبر داد

زلنسکی خواستار تحقیقات بین‌المللی در مورد سرنگونی هواپیمای نظامی روسیه شد که در حال انتقال اسرای اوکراینی بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شورای امنیت، پنج‌شنبه 5 بهمن، به درخواست روسیه پس از متهم کردن اوکراین به سرنگونی هواپیمای ترابری نظامی، جلسه اضطراری تشکیل دارد.

این در حالی است که کی‌یف اعلام کرده، هیچگونه اطلاعات موثقی از هواپیما و سرنشینان آن که همگی کشته شده‌اند، ندارد.

آژانس اطلاعات روسیه به نقل از خدمات امداد و نجات، پنج‌شنبه 5 بهمن گزارش داد، دو جعبه سیاه هواپیمای ترابری نظامی که در منطقه «بلگورود» در نزدیکی مرز اوکراین سقوط کرده بود، پیدا شده است.

روسیه معتقد است، اوکراین این هواپیما که در حال انتقال اسرای اوکراینی برای تبادل با اسرای روسی بوده را سرنگون کرده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین خواستار تحقیقات بین المللی درباره سرنگونی هواپیمایی شد که به گفت مسکو در حال انتقال اسرای اوکراینی برای آماده‌‎سازی مقدمات تبادل اسرای دو طرف بوده است.

زلنسکی در سخنرانی خود گفت، واضح است که روس‌ها با زندگی زندانیان اوکراینی و احساسات خانواده آن‌ها و مردم اوکراین بازی می‌کنند.

زلنسکی افزود: «با توجه به اینکه هواپیما در خاک روسیه و خارج از کنترل نیروهای اوکراینی رخ داده، باید همه حقایق تا حد امکان ثابت شود.»

اطلاعات اوکراین شامگاه چهارشنبه 4 بهمن اعلام کرد: «هیچ اطلاعاتی موثقی یا جامعی از هویت و تعداد جان‌باختگان این حادثه ندارد.»

اطلاعات اوکراین در یک بیانیه‌ای اعلام کرد: «قرار بود تبادل اسرا چهارشنبه صورت بگیرد، اما مسکو از برنامه انتقال اسرا به منطقه «بلگورود» که هواپیما در آنجا سرنگون شد، به ما اطلاع نداده است.»

در ادامه این بیانیه آمده: «روسیه، هیچگونه جزئیاتی از قبیل تعداد خودورها، مسیر و راه‌های انتقال زندانیان را به ما اطلاع نداده است.»

اطلاعات اوکراین توضیح داد: «مشخص است که زندانیان از طریق هوا یا راه آهن و یا مسیر زمینی جاده تحویل داده می شوند. امکان دارد روسیه در اقدامی عمدی جان و امنیت زندانیان را به خطر انداخته باشد.»

چندین رسانه روسی صبح چهارشنبه، اعلام کردند، این حادثه در نزدیکی شهرک «یابلونوو» در 45 کیلومتری مرز اوکراین رخ داده است.

به گفته وزارت دفاع روسیه، ارتش اوکراین از انتقال اسرای جنگی با هواپیما از بلگورود به نقطه ملاقات در مرز «کاملاً آگاه» بودند.

وزارت دفاع روسیه گزارش داد، نیروهای اوکراینی از منطقه خارکیف برای سرنگونی هواپیمای ترابری نظامی IL-76 دو موشک از «سیستم پدافند هوایی» شلیک و روسیه را متهم به این اقدام کردند.

به گزارش وزارت دفاع روسیه، تمامی سرنشینان هواپیما از جمله 65 اسیر جنگی، شش خدمه و سه سرباز روسی کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size