پارلمان ترکیه طرح پیوستن سوئد به «ناتو» را تصویب کرد

پارلمان ترکیه شامگاه سه‌شنبه سوم بهمن طرح پیوستن کشور سوئد به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» را تصویب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پارلمان ترکیه، سه‌شنبه و پس از 20 ماه مذاکره میان آنکارا و استکهلم، بررسی پروتکل الحاق کشور سوئد به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» را پیش از رأی‌گیری برای تصویب نهایی آن بررسی کرد.

کشور سوئد در ماه مه 2022، پس از حمله روسیه به اوکراین، نامزدی خود را برای عضویت در ناتو ارائه کرد، مصادف با فنلاند، که در آوریل 2023 به سی و یکمین عضو این اتحاد تبدیل شد.

ترکیه، به همراه مجارستان، دو کشور آخر در ناتو بودند که بنا به‌دلایلی مانع از الحاق سوئد به این پیمان نظامی شده‌اند.

پیش‌تر و در همین راستا، دولت باغچلی، متحد اصلی اردوغان که به لطف وی که رئیس جمهوری ترکیه اکثریت مطلق پارلمانی را دارد، تاکید کرده بود که نمایندگان پارلمان ترکیه به الحاق سوئد به ناتو رای مثبت خواهند داد. وی همچنین خاطرنشان کرد که نتیجه رای‌گیری در حمایت از تصویب این الحاق خواهد بود.

عدم مذاکره با مجارستان

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر مجارستان، سه‌شنبه 3 بهمن، از همتای سوئدی خود به بوداپست دعوت کرد تا اختلافات خود را حل کند.

این در حالی است که وزیر خارجه سوئد در پاسخ به این دعوت گفت: «هیچ دلیلی» وجود ندارد که کشورش در حال حاضر با مجارستان مذاکره کند.

اصلاح قانون اساسی سوئد

از سوی دیگر، پس از آنکه ترکیه سوئد را به پناه دادن به گروه‌های کُردی مخالف دولت ترکیه که آنکارا آن‌ها را «تروریست» می‌داند، متهم کرد، استکهلم برای برآورده کردن خواسته‌های آنکارا، قانون اساسی خود را اصلاح و قانون جدید ضد‌تروریسم را تصویب کرد.

اردوغان در اوایل ماه دسامبر، گفته بود به شرطی به الحاق سوئد در ناتو رأی می‌دهم که کنگره آمریکا فروش جنگنده‌های «F-16» به آنکارا را که به شدت به آن نیاز دارد، تصویب کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید