وزارت دفاع آمریکا: بودجه واشینگتن برای پشتیبانی از جنگ اوکراین علیه روسیه تمام شد

دبیرکل ناتو: پیروزی روسیه یک تراژدی برای اوکراینی‌هاست و برای همه ما خطرناک است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

برای اولین بار از زمانی که ایالات متحده یک گروه بین‌المللی به منظور حمایت از اوکراین در آوریل 2022 ایجاد کرد، بودجه واشینگتن برای پشتیبانی نظامی از جنگ کی‌یف علیه مسکو به پایان رسید. این بدین معناست که آمریکا نمی‌تواند مهمات و موشک‌هایی که کیف برای مقابله با روسیه نیاز دارد را ارسال کند.

به گزارش «یورونیوز»، وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» آخرین بسته کمکی خود به اوکراین به ارزش 250 میلیون دلار را روز 27 دسامبر اعلام کرد. این بسته شامل گلوله‌های 155 میلیمتری، موشک‌های ضدهوایی استینگر، و سایر اقلام لازم از ذخایر موجود بود.

ایالات متحده از آن زمان تاکنون قادر به تأمین مهمات اضافی برای اوکراین نبوده است، چرا که بودجه تخصیص یافته برای تکمیل آن ذخایر تمام شده و کنگره هم هنوز بودجه بیشتری تصویب نکرده است.

بیش از 110 میلیارد دلار کمک پیشنهادی آمریکا به اوکراین و اسرائیل به دلیل اختلاف نظر بین کنگره و کاخ سفید بر سر دیگر اولویت‌ها، از جمله افزایش امنیت مرزهای ایالات متحده و مکزیک، متوقف مانده است.

در همین حال، ناتو روز سه‌شنبه قراردادی به ارزش 1.2 میلیارد دلار برای تهیه ده‌ها هزار گلوله توپ امضا کرد. این‌ها برای پر کردن ذخایر رو به کاهش کشورهای عضو ناتو به کار می‌روند که مهمات خود را به اوکراین انتقال داده‌اند.

این قرارداد امکان تهیه 220000 گلوله 155 میلیمتری را فراهم می‌کند که بیشترین گلوله توپخانه مورد تقاضا است، و به متحدان اجازه می‌دهد تا زرادخانه‌های خود را پر کنند و مهمات بیشتری در اختیار اوکراین بگذارند.

طبق برآورد اتحادیه اروپا، اوکراین طی تابستان گذشته روزانه حدود 4000 تا 7000 گلوله توپ شلیک کرد. این در حالی است که روسیه روزانه بیش از 20000 گلوله به خاک همسایه خود شلیک کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در این باره گفت: «ما نباید اجازه دهیم رئیس‌جمهور پوتین در اوکراین پیروز شود. این یک تراژدی برای اوکراینی‌هاست و برای همه ما خطرناک است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید