درخواست واشینگتن از پکن برای کمک به ائتلاف علیه حوثی‌ها

«فایننشال تایمز»: به‌گفته مسئولان آمریکایی، واشینگتن، نشانه چندانی دال بر چنین کمکی از سوی پکن مشاهده نکرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که ایالات متحده حملات خود را به مواضع حوثی‌ها به هدف متوقف‌کردن حملات این گروه به کشتی‌های تجاری در حال تردد در دریای سرخ تشدید می‌کند، به‌نظر می‌رسد برای مهار حوثی‌ها و به‌رغم تنش‌های اخیر در مناسبات واشینگتن با چین، دست‌به دامان پکن شده است.

در این رابطه واشینگتن از پکن خواسته است تا تهران را برای مهار حوثی‌های مورد حمایت این کشور که کشتی‌های تجاری در این خط کشتیرانی مهم جهانی را هدف حملات خود قرار می‌دهند، زیر فشار بگذارد.

امیدهای بی‌حاصل

«فایننشال تایمز» چهارشنبه 4 بهمن در این خصوص نوشت که ظواهر امر حاکی از بی‌نتیجه‌ماندن این رویکرد واشینگتن است به طوری که به گفته مسئولان آمریکایی، واشینگتن، نشانه چندانی دال بر چنین کمکی از سوی پکن مشاهده نکرده است.

این در حالی است که مقامات آمریکایی در طول سه ماه گذشته بارها این موضوع را با مقامات ارشد چین در میان گذاشته و از آنها خواسته‌اند که به ایران در مورد عدم تشدید تنش‌ها در خاورمیانه در پی اغاز جنگ غزه، هشدار دهند.

به‌گفته مقامات آمریکایی، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا و جان فاینر، معاونش، این موضوع را پیشتر در جریان دیدارهای این ماه در واشینگتن با لیو جیانژائو، رئیس بخش بین‌الملل حزب کمونیست چین، در میان گذاشتند.

یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا نیز فاش کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه هم این موضوع را دنبال کرده است.

با این‌حال به‌گفته مقامات آمریکایی، شواهد چندانی دال بر اعمال هرگونه فشاری از سوی چین بر ایران برای مهار حوثی‌ها به جز بیانیه ملایم هفته گذشته وجود ندارد که طی آن پکن از «طرف‌های ذی‌ربط » خواست تا تردد ایمن کشتی‌ها در دریای سرخ را تضمین کنند.

حوثی‌ها از 19 نوامبر گذشته، یعنی بیش از یک ماه پس از آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه، دست‌کم 33 کشتی را با انواع موشک‌های بالستیک و پهپادها هدف حمله قرار داده و مدعی شدند که این حملات، کشتی‌های عازم اسرائیل را هدف قرار دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید