آمریکا از انهدام دو موشک حوثی‌ها در یمن خبر داد

سنتکام گفت که موشک‌های سرنگون شده حوثی‌‌ها، تهدید قریب‌الوقوعی برای کشتی‌های تجاری و منافع آمریکا بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش آمریکا، در حمله جدیدی علیه شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران، یک پایگاه موشکی آن‌ها در یمن را هدف قرار داد.

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام»، چهارشنبه 4 بهمن با انتشار بیانیه‌ای در رسانه اجتماعی «ایکس» اعلام کرد، دو موشک آماده پرتاب ضد کشتی حوثی‌ها برای هدف در جنوب دریای سرخ را منهدم کرده است.

سنتکام اعلام کرد، این حمله در ساعت 2:30 دقیقه بامداد به وقت محلی پس از اینکه آمریکا موقعیت موشک‌ها در منطقه تحت کنترل حوثی‌ها را مشخص کرده، صورت گرفته است.

در حفاظت از آزادی کشتیرانی

در این بیانیه آمده است، آمریکا این دو موشک را تهدید قریب الوقوعی برای کشتی‌های تجاری و آمریکایی در منطقه دانست و در «دفاع از خود» آن‌ها را منهدم کرده است.

سنتکام با اشاره به حملات به انبار سلاح‌ها و موشک‌های حوثی تایید کرد، این اقدامات از آزادی کشتیرانی محافظت می‌کند و آب‌های بین المللی را برای کشتی‌های تجاری و کشتی‌های جنگی آمریکا امن‌تر می‌کند.

هدف‌گیری تازه امروز پس از حمله مشترک آمریکا و بریتانیا و ده کشور دیگر در دوشنبه شب گذشته است که 8 موضع حوثی‌ها را بمباران کرد.

همچنین این حمله آمریکا پس از حمله به کتائب «حزب الله» عراق؛ گروه‌های مسلح وفادار به ایران و موسوم به «مقاومت اسلامی در عراق» صورت گرفت. در حالی که این گروه اخیرا متعهد شده در مرحله تازه‌ای از رویارویی، کشتی‌های اسرائیل در دریای سرخ را در محاصره سنگین خود قرار دهد.

این حمله همچنین پس از تهدید یحیی سریع، سخنگوی حوثی‌ها، که 18 موضع حوثی‌ها را بمباران کرده بود، صورت گرفت.

33 کشتی

بیش از یک ماه پس از آغاز جنگ غزه، در 19 نوامبر 2023، شبه‌نظامیان حوثی 33 حمله موشکی و پهپادی به ادعای آن‌ها علیه کشتی‌های اسرائیلی انجام دادند، که باعث اختلال در کشتیرانی جهانی شد و ترس تورم را نیز افزایش داد.

حملات حوثی‌ها همچنین نگرانی‌های پیامد جنگ اسرائیل و غزه را افزایش داد که باعث بی‌ثباتی در خاورمیانه شده و به گسترش جنگ منطقه‌ای می‌انجامد.

از 17 اکتبر بیش از 150 حمله به پایگاه‌های آمریکا در عراق و سوریه از سوی گروه‌های وابسته به ایران صورت گرفته است.

اگر چه واشینگتن حملات دو کشور را به غزه مرتبط نمی‌داند، اما این گروه‌ها بارها تاکید کرده‌اند که این حملات در پاسخ بمباران اسرائیل بر مردم نوار غزه و حمایت آمریکا از اسرائیل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید