پیروزی ترامپ یا هیلی در مقدماتی نیوهمپشایر به چه معناست؟

ترامپ می‌خواهد هیلی، حامیان مالی او و رای‌دهندگان را متقاعد کند که رقابت به پایان رسیده است و خودش نامزد حزب خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

انتخابات درون‌حزبی جمهوری‌خواهان در ایالت نیوهمپشایر برای برگزیدن نامزد حزبی در انتخابات ریاست جمهوری 2024آمریکا روز سه‌شنبه برگزار می‌شود. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری پیشین، و نیکی هیلی، سفیر اسبق آمریکا در سازمان ملل، دو رقیب اصلی مقدماتی نیوهمپشایر هستند.

به گزارش «رویترز»، انتظار می‌رود رقابت بین این دو نزدیکتر از رقابت هفته پیش در آیووا باشد. آنجا ترامپ هیلی و ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا را با اختلاف 30 امتیاز شکست داد، که منجر به کناره‌گیری دیسانتیس از کارزار انتخاباتی و اعلام حمایت وی از ترامپ شد.

ترامپ خیلی روی پیروزی در نیوهمپشایر حساب کرده است، و تقریباً هر روز در آنجا سخنرانی می‌کند. او می‌خواهد هیلی، حامیان مالی او و رای‌دهندگان را متقاعد کند که رقابت به پایان رسیده است و خودش نامزد حزب خواهد شد. پیروزی ترامپ بر هیلی با اختلاف چشمگیر به این هدف او کمک بزرگی می‌کند.

در عین حال، اگر ترامپ با فاصله نزدیک از هیلی پیروز مقدماتی نیوهمپشایر شود، این به رقیب و مخالفان وی پیامی علیه او می‌فرستد، و نشان می‌دهد که بخش بزرگی از رای‌دهندگان جمهوری‌خواه همچنان به دنبال شخص دیگری هستند.

این باعث می‌شود هیلی در مقدماتی ماه آینده در کارولینای جنوبی، جایی که وی قبلا فرماندارش بود، نیرو بگیرد، و به احتمال زیاد کمک‌های مالی برای زنده نگه داشتن کارزار انتخاباتی او ادامه خواهد یافت.

به گفته رویترز، پیروزی هیلی در نیوهمپشایر به منزله یک زلزله سیاسی خواهد بود، که سایه ناگزیری که ترامپ ماه‌هاست بر سر حزب انداخته را از بین می‌برد و به نیروهای مخالف ترامپ در میان جمهوری‌خواهان انگیزه می‌دهد.

سپس هیلی می‌تواند به عنوان یک جایگزین مناسب برای ترامپ به کارولینای جنوبی برود و این استدلال را مطرح کند که خودش نمود آینده حزب و ترامپ نمود گذشته آن است. نبرد میان آنها ادامه می‌یابد و نتیجه نهایی نامشخص است.

کسب مقام دوم نزدیک توسط هیلی اگرچه دقیقاً به نتیجه بالا نمی‌انجامد، اما همچنان به او اجازه می‌دهد تا مدعی شود که رای ضد ترامپ باید به صندوق او ریخته شود، به ویژه اکنون که دیسانتیس از رقابت خارج شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید