صدور حکم بازداشت 14 نفر در ونزوئلا به اتهام توطئه برای ترور مادورو

وزارت دفاع ونزوئلا ادعا کرد که توطئه‌گران برای انجام عملیات ترور خود علیه دولتمردان این کشور روی کمک اعضای ارتش حساب باز کرده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادستان کل ونزوئلا، دوشنبه اعلام کرد 14 حکم بازداشت برای افراد غیرنظامی و پرسنل نظامی سابق این کشور به اتهام توطئه علیه دولت کاراکاس صادر کرده است. نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا اخیرا مدعی شد توطئه‌هایی برای ترور وی و دیگر مقامات دولت او کشف شده است.

به گزارش «رویترز»، مادورو در 15 ژانویه به قانونگذارانی که حامی دولت وی هستند گفت که چند توطئه‌ علیه او و شخصیت‌های بلندپایه دولتی بین ماه مه و دسامبر افشا شده است. او مدعی شد که توطئه‌ها شامل برنامه‌هایی برای ترور او و ولادیمیر پادرینو، وزیر دفاع ونزوئلا بوده است.

طارق صعب، دادستان کل این کشور، گفت که متعاقباً در 19 ژانویه از دادگاه خواست تا حکم بازداشت افرادی که در این توطئه‌ها دخیل بودند را صادر کند. صعب افزود که حدود 32 نفر، از جمله غیرنظامیان و اعضای ارتش، به دلیل دست داشتن در این توطئه‌ها بازداشت شده‌اند.

به گفته صعب: «پنج نقشه فاش‌شده، پنج نقشه‌ای که می‌خواستم آنها را به عنوان یک توطئه توصیف کنم... همگی همانطور که توضیح داده‌ام برای رسیدن به یک حکم قطعی و نهایی با حداکثر مجازات تحت پیگرد قانونی هستند.»

دفتر دادستان کل ونزوئلا دستور بازداشت تامارا سوجو فعال حقوق بشر، و سباستیانا بارائز روزنامه‌نگار، که هر دو در خارج از کشور زندگی می‌کنند، را به دلیل مشارکت در این توطئه ادعایی در پایان سال گذشته صادر کرد.

در واکنش به این امر، سوجو در حساب «ایکس» خود مدعی شد که دولت ونزوئلا مدافعان حقوق بشر را هدف قرار داده است، و گفت: «دادستان کل به جرم‌انگاری کار وکیلان و مدافعان حقوق بشر ادامه می‌دهد.»

به گفته رویترز، وزارت دفاع ونزوئلا ادعا کرد که این توطئه‌گران برای انجام عملیات ترور خود علیه دولتمردان این کشور روی کمک اعضای ارتش حساب باز کرده بودند، اما از ارائه جزئیات بیشتر خودداری کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size