بریتانیا تصاویر ماهواره‌ای 3 کشتی حامل تسلیحات کره شمالی برای روسیه را منتشر کرد

آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که روسیه از موشک‌های بالستیک ارسالی کره شمالی در اوکراین استفاده کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در زمانی که کره شمالی با اتهام تامین موشک‌های بالستیک و صدها هزار گلوله توپ برای روسیه به‌منظور استفاده در جنگ در اوکراین مواجه است، بریتانیا وارد خط بحران شد.

به گزارش روزنامه «گاردین،»، بریتانیا تصاویر ماهواره‌ای از محموله‌های ارسالی کره شمالی برای روسیه را به عنوان بخشی از تلاش سازمان ملل برای آغاز تحقیقات رسمی درباره این معاملات تسلیحاتی ناقض تحریم‌های بین‌المللی، به کمیته‌ای متشکل از کارشناسان سازمان ملل، ارائه داد.

گزارش «گاردین» به نقل انحصاری از داده‌های اطلاعاتی دفاعی بریتانیا، حاوی عکس‌های گرفته‌شده در فاصله سپتامبر تا دسامبر از 3 کشتی روسی به نام‌های «مایا»، «آنگارا» و «ماریا» است که در حال بارگیری کانتینرها در بندر «ناجین» در کره شمالی قبل از حرکت به سوی بنادر روسیه در خاور دور هستند.

در حالی که منابع گفتند، نمی‌توانند محتویات کانتینرها را مشخص کنند، آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که روسیه از موشک‌های بالستیک کره شمالی در اوکراین استفاده کرده است.

نقض قطعنامه‌های شورای امنیت

یک دیپلمات سازمان ملل نیز تاکید کرد که استفاده روسیه از تسلیحات کره شمالی در اوکراین، نقض چندین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به‌شمار می‌آید.

این دیپلمات افزود که این اقدام کره شمالی، تلاش‌های بین‌المللی برای جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته‌ای را تضعیف می‌کند. به گفته او، این تصاویر و دیگر شواهد ارائه شده به کمیته تحریم‌های سازمان ملل می‌بایست به تحقیقات کامل در مورد نقض آشکار تحریم‌های بین‌المللی توسط روسیه و کره شمالی بیانجامد.

طبق گفته این منابع، روابط استثنایی میان مسکو و پیونگ یانگ در حال گسترش است و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه این هفته در کرملین با چو سون هوی، وزیر خارجه کره شمالی در جریان سفر نادر و 5 روزه یک مقام ارشد کره شمالی به مسکو، دیدار داشت.

به گفته سخنگوی کرملین، دو طرف در مورد توسعه بیشتر روابط خود در همه زمینه‌ها از جمله عرصه‌های حساس، گفت‌وگو کردند.

کره شمالی از زمانی که پوتین در سپتامبر گذشته با کیم جونگ اون در شرق روسیه دیدار کرد، با اتهام تامین موشک‌های بالستیک و صدها هزار گلوله توپ برای روسیه در جنگ در اوکراین، مواجه است.

گزارش جدید، همراه با دیگر شواهد از سوی آمریکا و سایر کشورها، به هیئت کارشناسان سازمان ملل در مورد گسترش تسلیحات هسته ای کره شمالی ارائه شد.

انتظار می‌رود ماه آینده اولین گزارش نهایی پس از افزایش زیاد شمار محموله‌های مهمات کره شمالی مظنون به ارسال به روسیه در سال جاری، منتشر شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید