ایلان ماسک: طی دو دهه یک میلیارد ربات انسان‌نما تولید خواهد شد

ماسک می‌گوید به نظر او در آینده تجارت در زمینه ربات‌های انسان‌نما از تجارت خودرو پردرآمدتر است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایلان ماسک، میلیاردر کارآفرین و صاحب کمپانی توسعه فناوری «تسلا»، می‌گوید طی دو دهه حدود یک میلیارد ربات انسان‌نما روی زمین وجود خواهد داشت، اما این را مشروط به ثبات «پایه‌های تمدن» می‌داند.

ماسک اخیرا با پیش‌بینی دیوید هولتس، بنیانگذار آزمایشگاه تحقیقات هوش مصنوعی «میدجرنی» موافقت کرد. او گفته بود تا دهه 2040 حدود یک میلیارد ربات انسان‌نما روی زمین، و تا دهه 2060 حدود صد میلیارد ربات (عمدتا بیگانه) در سراسر منظومه شمسی وجود خواهد داشت.

تسلا خود یک ربات اولیه انسان‌نما به نام «تسلا آپتیموس» تولید کرده است. این ربات که تحت عنوان «تسلا بات» نیز شناخته می‌شود، برای اولین بار در رویداد «روز هوش مصنوعی» کمپانی در اوت 2021 پرده‌برداری شد.

ماسک در آن زمان گفت تسلا قصد دارد تا سال بعد یک نمونه اولیه کامل بسازد، و گفت تصور می‌کند در آینده تجارت در زمینه ربات‌های انسان‌نما از تجارت خودرو پردرآمدتر باشد.

ماسک بعدا در جریان رویدادی دیگر در اکتبر سال 2022 گفت که امیدوار است در نهایت میلیون‌ها ربات آپتیموس بسازد، و افزود قیمت تمام‌شده هرکدام از این ربات‌ها در نهایت بیست‌هزار دلار خواهد بود.

با این وجود، توانایی‌های آپتیموس در آن زمان محدود بود، و پس از آنکه ربات برای نمایش روی صحنه رفت، ماسک گفت بهتر است فعلا از آن برای انجام دستورهای پیچیده استفاده نکرد، چون ممکن است با صورت به زمین بخورد.

ماسک در جریان آن رویداد گفت: «آپتیموس هنوز به تنظیمات زیادی برای بهینه شدن نیاز دارد. به نظرم این ربات انسان‌نما طی پنج تا ده سال آینده به پدیده‌ای خارق‌العاده تبدیل می‌شود.»

ماسک تاکید کرد که امیدوار است که نسخه تکمیل‌شده این ربات را طی سه تا پنج سال به بازار عرضه کند، و افزود به نظرش آپتیموس پس از آماده شدن یک «دستگاه بسیار توانمند» خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size