آمریکا مرگ دو سربازی که هنگام رویارویی با قایق حوثی‌ها مفقود شدند را اعلام کرد

دو تفنگدار دریایی نیروی‌های ویژه آمریکا که در دریا مفقود شده‌اند در 11 ژانویه در عملیاتی که شامل سوار شدن به یک قایق بادبانی که حامل قطعات موشک‌ ساخت ایران برای انتقال به حوثی‌ها بود، شرکت کرده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش آمریکا شامگاه یکشنبه یکم بهمن از مرگ دو سربازی که در جریان رویارویی با قایق حامل اسلحه حوثی‌ها مفقود شده بودند، خبر داد.

این دو سرباز آمریکایی در عملیاتی در نزدیکی سواحل صومالی برای مصادره سلاح‌های ایرانی که برای حوثی‌ها در یمن ارسال شده بود، مفقود شده بودند.

فرماندهی مرکزی آمریکا «سنتکام» پیش از این گزارش داده بود که دو تفنگدار دریایی که در دریا مفقود شده‌اند در 11 ژانویه در عملیاتی با افرادی از نیروهای ویژه دریایی آمریکا که شامل سوار شدن به یک قایق بادبانی که حامل قطعات موشک‌ ساخت ایران برای انتقال به حوثی‌ها بود، شرکت کرده بودند.

در بیانیه‌ای سنتکام آمده است :«اعلام می‌کنیم که متأسفانه پس از جستجوی گسترده که به مدت 10 روز به طول انجامید، نتوانستیم دو پرسنل ناپدید شده نیروی دریایی آمریکا را پیدا کنیم و وضعیت آنها از مفقود به «مرده» تغییر یافته است.

در این بیانیه آمده است: «عملیات جستجو و نجات دو تن از نیروهای ویژه نیروی دریایی ارتش آمریکا که هنگام سوار شدن به عرشه یک قایق بادبانی غیرمجاز حامل سلاح‌های پیشرفته ایرانی مفقود شده بودند، پایان یافت و این نشان می‌دهد که عملیات برای بازیابی اجساد آنها آغاز شده است».

فرماندهی مرکزی آمریکا گفته است که این اولین عملیات توقیف قطعات موشکی ایران به حوثی‌ها، نخستین مصادره سلاح‌های متعارف کشنده پیشرفته ساخت ایران است که از زمان شروع حملات شبه نظامیان حوثی به کشتی‌های تجاری در نوامبر 2023» صورت می‌‎گیرد.

ژنرال مایکل اریک کورلا، فرمانده سنتکام، گفت: «برای از دست دادن دو نیروی دریایی ویژه بسیار غمگین هستیم و برای همیشه فداکاری آنها را گرامی خواهیم داشت».

حدود 12 درصد تجارت دریایی جهانی معمولاً از تنگه باب المندب منتهی به جنوب دریای سرخ می‌گذرد، اما به گفته کارشناسان از اواسط نوامبر یعنی زمان شروع حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها تاکنون تعداد کانتینرهای عبوری از این آبراه 70 درصد کاهش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید