پولیتیکو به نقل از منابع اطلاعاتی غربی: حوثی‌ها به تهدید ناوبری ادامه می‌دهند

یکی از رهبران حوثی‌ها از همه کشتی‌های تجاری که از دریای سرخ عبور می‌کنند خواست که عبارت «هیچ رابطه‌ای با اسرائیل نداریم» را روی پلاک شناسایی خودکار کشتی خود قرار دهند تا به آنها اجازه عبور سالم داده شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

به دنبال انتشار یک گزارش اطلاعاتی آمریکایی مبنی بر اینکه حوثی‌ها به‌رغم حملات اخیر آمریکا و بریتانیا به پایگاه‌هایشان در یمن همچنان به دنبال دستیابی به سلاح‌های بیشتر هستند، واشینگتن دوشنبه 2 بهمن، نسبت به احتمال حمله شبه‌نظامیان حوثی به پایگاه‌های غربی در منطقه هشدار داد.

این درحالی است که یکی از رهبران حوثی‌ها گفته است که عبور امن در دریای سرخ زمانی انجام می‌گیرد که همه کشتی‌های تجاری روی تابلوی شناسایی خودکار خود عبارت «ما هیچ ارتباطی با اسرائیل نداریم» را قرار دهند.

ما با اسرائیل کاری نداریم

محمد علی الحوثی، یکی از رهبران گروه حوثی‌های یمن، گفت که قرار دادن عبارت «هیچ رابطه‌ای با اسرائیل نداریم» روی پلاک شناسایی خودکار کشتی‌ها به آنها اجازه می‌دهد تا از دریای سرخ به سلامت عبور کنند.

الحوثی از طریق شبکه اجتماعی «ایکس» بار دیگر از ایالات متحده و بریتانیا به دلیل حملات آنها به اهداف این گروه در یمن که در پاسخ به حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها در دریای سرخ صورت گرفت؛ انتقاد کرد.

حوثی‌ها می‌گویند که کشتی‌های تحت مالکیت یا اداره شرکت‌های اسرائیلی یا حمل و نقل کالا به اسرائیل را هدف قرار می‌دهند تا با نوار غزه که از اکتبر گذشته در معرض حملات اسرائیل قرار دارد، ابراز همبستگی کنند.

دستیابی به سلاح‌های بیشتر از تهران

روزنامه آمریکایی پولیتیکو، به نقل از منابع اطلاعاتی فاش کرد که حملات اخیر آمریکا و متحدانش به اهداف حوثی‌ها در یمن، این گروه را از ادامه حملات خود به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ منصرف نکرد و آنها به دنبال دستیابی به تسلیحات بیشتر از جانب تهران هستند.

طبق گزارش این روزنامه، مأموریت واشینگتن برای جلوگیری از قاچاق اسلحه ایران به یمن، اولاً با توجه به روش‌های متعدد و زیرکانه که قاچاقچیان باتجربه برای چنین مأموریت‌هایی از آن استفاده می‌کنند، بسیار دشوار است. ثانیاً مصادره اسلحه و عملیات رویارویی با قایق‌های حامل آن نیز خسارات‌هایی در پی خواهد داشت. به عنوان مثال، در جریان عملیات اخیر، دو تفنگدار دریایی آمریکا هنگام تلاش برای سوار شدن به یک قایق قاچاق اسلحه ناپدید شدند که سپس نیروی دریایی ایالات متحده پس چند روز جستجو در نهایت خبر مرگ آنها را اعلام کرد.

به نوشته این روزنامه ادامه ارسال اسلحه از سوی ایران به حوثی‌ها، نشان دهنده تمایل آشکار تهران برای بهره برداری از ناآرامی‌های فعلی منطقه و اخراج نیروهای آمریکایی از خاورمیانه است.

این روزنامه نوشت در عین حال ایران نمی‌خواهد جنگی گسترده با ایالات متحده به راه بیندازد، چرا که این امر رژیم حاکم را در معرض تهدید سقوط قرار می‌دهد.

روزنامه‌های بریتانیایی روز یکشنبه به نقل از دولت این کشور گزارش دادند که نیروی دریایی سلطنتی قصد دارد موشک‌هایی را که برای سرنگونی پهپادهای حوثی‌ها در دریای سرخ در سواحل یمن استفاده می شود، توسعه دهد.

فهرستی از پایگاه‌های آمریکایی

واشینگتن از اینکه احتمالا حوثی‌ها پایگاه‌های غربی در منطقه را هدف قرار خواهند داد، هشدار داد. زیرا این گروه در صورت گسترش درگیری و ادامه حملات به ناوبری دریایی، پایگاه‌های آمریکایی در منطقه را نیز هدف قرار خواهند داد.

مجله «نشنال اینترست» در گزارشی تاکید کرد که در صورت گسترش درگیری با حوثی‌ها پایگاه «کمپ لومونییه» در جیبوتی، بیشترین تهدید را خواهد داشت زیرا این تنها پایگاه آمریکایی در قاره آفریقا است.

این پایگاه تنها حدود 130 کیلومتر با تنگه باب المندب فاصله دارد، فاصله‌ای که موشک‌ها و پهپادهای حوثی به راحتی می‌توانند آن را طی کنند. پایگاه مذکور مقر اصلی عملیات فرماندهی آمریکا «آفريكوم» در قاره آفریقا است. این پایگاه میزبان حدود چهار هزار سرباز و غیرنظامی آمریکایی است که از آنها در عملیات ضد تروریسم استفاده می شود.

این پایگاه همچنین مورد توجه شدید حوثی‌ها قرار گرفته است زیرا پیشتر برای حمله به این گروه از آن استفاده شده است.

تحلیلگران نظامی تاکید کردند که این پایگاه چالشی برای آمریکا به شمار می‌رود، زیرا این پایگاه برای میزبانی از نیروهای آماده برای عملیات، مجهز شده بود و برای مقاومت در برابر حملات پهپادی و موشکی مجهز نیست.

در گزارش تحلیلی «نشنال اینترست» آمده که واشینگتن از اینکه حوثی‌ها ممکن است کمپ «لمونییه» را هدف قرار دهند، نگران است.

همزمان نخست وزیر جیبوتی فاش کرد که ایالات متحده مجوز استقرار سامانه‌های پدافند هوایی پاتریوت در این پایگاه را برای محافظت مقابل هرگونه حمله دریافت کرده است.

ایالات متحده و بریتانیا چندین روز است که حملاتی را به سایت‌های نظامی حوثی‌ها با هدف ایجاد اختلال و تضعیف توانایی این گروه در تهدید کشتیرانی در دریای سرخ و تضعیف تجارت جهانی انجام داده‌اند.

در اوایل ماه جاری، شورای امنیت سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از حوثی‌ها می‌خواهد حملات خود را در دریای سرخ متوقف کنند. این قطعنامه با رای مثبت اکثریت 11 عضو و چهار رای مخالف از جمله روسیه و چین از رأی‌گیری ممتنع کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید