نقشه‌راه اتحادیه اروپا برای پایان دادن به جنگ غزه

بر اساس نسخه‌ای که از نقشه‌راه اروپایی به دست «العربیه» رسیده، نقشه‌راه با توقف جنگ در غزه آغاز و به تشکیل کشور مستقل فلسطینی و برقراری امنیت برای کل خاورمیانه خاتمه می‌یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اتحادیه اروپا، دوشنبه 2 بهمن، مجموعه‌ای از دیدگاه‌های خود را به عنوان «نقشه‌راه» برای پایان دادن به جنگ در غزه به اسرائیل، کشورهای عضو کمیته پیگیری عرب، تشکیلات خودگردان فلسطینی ارائه می‌کند.

بر اساس نسخه‌ای که از نقشه‌راه اروپایی به دست «العربیه» رسیده، این طرح اروپایی با توقف جنگ در غزه آغاز و به تشکیل کشور مستقل فلسطینی و برقراری امنیت برای کل خاورمیانه خاتمه می‌یابد.

پرونده پایان دادن به جنگ غزه شامل طرح یک صلح جامع است که با حل مشکل امنیتی فلسطینیان و اسرائیلی‌ها آغاز می‌شود و سپس بر اساس شرطی که کشورهای عربی برای تشکیل دولت فلسطینی مطرح کردند، روند بازسازی نوار غزه آغاز می‌شود.

طبق این نقشه‌راه اروپایی فلسطینی‌ها همچنین باید در ازای پایبندی اسرائیل به راه حل دو کشوری، آلترناتیو سیاسی برای حماس ایجاد کنند.

نقشه‌راه اروپایی شامل فراخوانی برای کنفرانس صلح مقدماتی است که نتایج آن تهیه پیش‌نویس طرح صلح و دعوت از طرف‌های بین‌المللی برای مشارکت در آن است.

این طرح اروپایی بر ضرورت اعطای ضمانت‌های امنیتی قوی به اسرائیل و دولت آینده فلسطین که شامل به رسمیت شناختن متقابل بین دو طرف است، تاکید می کند.

پس از اینکه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل درخواست راه حل دو کشوری را رد کرد، وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه با همتایان اسرائیلی و فلسطینی خود برای گفت‌وگو در مورد چشم انداز دستیابی به صلح پایدار گفت‌وگو خواهند کرد.

پیش از آغاز این نشست ها، امروز دوشنبه، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، درباره وضعیت انسانی در نوار غزه، که اسرائیل آن را به عنوان بخشی از جنگ خود علیه جنبش حماس، محاصره کرده است، گفت وضعیت انسانی نمی‌تواند بدتر از این باشد.

بورل پیش از نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا به خبرنگاران گفت: «از این به بعد درباره روند صلح صحبت نخواهم کرد، اما روند راه حل دو کشوری را می‌خواهم».

بورل اخیرا اسرائیل را به «ایجاد و تامین مالی» جنبش حماس با هدف تضعیف امکان تشکیل کشور فلسطین متهم کرد. این اظهارات او خطر خشم اسرائیل را به دنبال داشت.

او تاکید کرد که تنها راه دستیابی به صلح پایدار در منطقه، «تحمیل راه حل دو دولتی از بیرون» است.

بیست و هفت وزیر خارجه اتحادیه اروپا قرار است ابتدا با وزرای خارجه اسرائیلی و دولت خودگردان فلسطینی به طور جداگانه دیدار کنند و سپس با وزرای خارجه مصر، اردن و سعودی نیز نشستی داشته باشند.

با توجه به مخالفت برخی حامیان قوی اسرائیل مانند آلمان در اتحادیه اروپا برای درخواست برقراری آتش‌بس فوری که توسط کشورهایی مانند اسپانیا و ایرلند مطرح شد، اکنون این اتحادیه به دنبال یکسان‌سازی موضع خود در قبال مسئله فلسطین و جنگ در غزه است.

مقامات اتحادیه اروپا شرایط کلی را برای مرحله پس از پایان جنگ جاری در غزه تعیین کردند و هرگونه اشغال بلندمدت اسرائیل را برای سرزمین فلسطینی را رد می‌کنند.

این اتحادیه همچنین خواهان پایان دادن به حکومت حماس و ایفای نقش و مدیریت تشکیلات خودگردان فلسطین برای نوار غزه هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید