رصد 6 بالن چینی بر فراز آسمان تنگه تایوان

تایوان پکن را به تهدید آمنیت هوانوردی و ایجاد جنگ روانی علیه اهالی این جزیره با استفاده از بالن‌ها متهم می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع تایوان دوشنبه دوم بهمن اعلام کرد که روز گذشته، 6 بالن چینی دیگر را در حال پرواز بر فراز تنگه تایوان رصد کرده که جدیدترین رصد بالن‌ها در آسمان تنگه تایوان طی یک ماه و نیم گذشته است.

وزارت دفاع تایوان در ژانویه جاری در بیانیه‌ای شدیداللحن، چین را متهم کرد که چند روز قبل از انتخابات تایوان در 13 ژانویه، امنیت هوانوردی را تهدید کرده و جنگ روانی را از طریق پرواز بالن‌ها علیه اهالی جزیره به راه انداخته است.

وزارت دفاع چین در این مورد اظهار نظری نکرد و ماه گذشته نیز از اظهار نظر در خصوص پرواز بالن‌ها خودداری کرد. چین به‌رغم مخالفت‌های شدید تایپه، تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند.

احتمال استفاده چین از بالن برای جاسوسی در فوریه گذشته، زمانی که آمریکا یک بالن چینی را سرنگون کرد که مدعی شد از نوع تجسسی است، به موضوعی جهانی تبدیل شد. چین در آن خصوص مدعی شد که این بالن، بالنی غیرنظامی بود که به اشتباه از مسیر خود منحرف شده بود.

در جدیدترین حادثه از این دست، وزارت دفاع تایوان امروز در گزارش روزانه خود از فعالیت‌های نظامی چین طی 24 ساعت گذشته اعلام کرد که یکشنبه، 6 بالون بر فراز خط مرکزی تنگه تایوان پرواز کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید