رئیس جمهوری سومالی به العربیه: قصد جنگ با اتیوپی را نداریم

حسن شیخ محمود: اگر اتیوپی دست به کارهای احمقانه دیگری بزند، سومالی به گرفتن حمایت از همه جا نیاز خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسن شیخ محمود، رئیس جمهوری سومالی، یکشنبه، یکم بهمن در مصاحبه با «العربیه» تاکید کرد که کشورش قصد ندارد وارد جنگ با اتیوپی شود.

شیخ محمود گفت: « در حال حاضر هیچ برنامه یا قصدی برای جنگ با اتیوپی نداریم، اما اگر اوضاع دگرگون شود، در آن زمان واکنش نشان خواهیم داد».

او افزود که یادداشت تفاهمی که اتیوپی با سومالی‌لند امضا کرده است، «نقض قوانین بین‌المللی و نظم جهانی» محسوب می‌شود.

شیخ محمود در ادامه گفت: « اتیوپی به جمهوری به‌رسمیت شناخته‌نشده سومالی‌لند که بخشی از خاک سومالی است، اطلاع داده، در ازای خاک سومالی، آن را به‌رسمیت خواهد شناخت... این را فقط می‌توان دیوانگی توصیف کرد».

شیخ محمود یادآور شد: «سومالی عضو اتحادیه عرب است و از حق گرفتن حمایت در صورت نیاز برای دفاع از خود، برخوردار است اما تا این‌لحظه چنین نیازی وجود ندارد».
رئیس جمهوری سومالی تاکید کرد: « اگر اتیوپی دست به کارهای احمقانه دیگری بزند، سومالی به گرفتن حمایت از همه جا نیاز خواهد داشت».

او در خصوص سفر خود به مصر گفت: «فرصت‌های زیادی برای نیروهای ملی سومالی در مصر وجود دارد و ما اکنون در حال گفت‌وگو با قاهره هستیم و برخی از افسران و داوطلبان دیگر در مصر آموزش می‌بینند».

رئیس جمهوری سومالی تاکید کرد: «اتیوپی دیگر سومالی را به رسمیت نمی شناسد، زیرا وقتی به یک منطقه جدایی‌طلب(سومالی‌لند) رفته و با آن توافق می‌کنید، به این معنی است که این کشور را به رسمیت نمی‌شناسید».

او با این بیان که کشورش «تا این زمان در چارچوب قانون بین‌المللی و نظام بین‌المللی کار کرده»، افزود: «پیامی را برای شورای امنیت سازمان ملل به‌منظور بررسی این موضوع با توجه به حساسیت و تاثیر آن بر امنیت جهانی، ارسال کردیم».

رئیس جمهوری سومالی در پایان مصاحبه با «العربیه» گفت: «یادداشت تفاهم امضا شده میان اتیوپی و سومالی‌لند، ابزاری برای سربازگیری کودکان و عوامل افراطی در جنبش الشباب است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید