تظاهرات صدها هزار نفر علیه نژادپرستی در سرتاسر آلمان

روز شنبه نیز حدود سیصدهزار نفر در سراسر آلمان تظاهرات کرده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در دومین هفته اعتراضات گسترده علیه سیاست‌های نژادپرستانه و ضدمهاجر حزب راستگرای افراطی «آلترناتیو برای آلمان»، صدها هزار نفر در خیابان‌های شهرهای سراسر این کشور تظاهرات کردند.

به گزارش «رویترز»، پس از آنکه اخبار جلسه راستگرایان افراطی در پوتسدام، که طی آن خواستار اخراج شهروندان آلمانی با اصلیت خارجی شده بودند، توسط رسانه‌ها به بیرون درز کرد، اعتراضات گسترده علیه نژادپرستی آغاز شد.

حزب آلترناتیو برای آلمان که در نظرسنجی‌های کشوری در موقعیت خوبی قرار دارد، و احتمالا در انتخابات آینده جایگاه مهمی در سیاست این کشور پیدا کند، انکار کرده که مسائل مطرح‌شده در جلسه پوتسدام «سیاست حزبی» بوده است.

در واکنش به این حزب و متحدان افراطی آن، روز یکشنبه صدها هزار نفر در برلین، مونیخ، کلن، و همچنین در پایگاه‌های سنتی آلترناتیو برای آلمان یعنی لایپزیگ و درسدن، به خیابان‌ها آمدند و علیه نژادپرستی اعتراض کردند.

به گفته پلیس، بیش از صدهزار نفر در مونیخ تظاهرات کردند، که به دلیل ازدحام بیش از حد، برگزارکنندگان از آنها خواستند تظاهرات را پایان دهند. پلیس گفت بیش از سی‌هزار نفر نیز در برلین تظاهرات کردند. چند ده‌هزار نفر نیز در کلن و برمن تظاهرات کردند. روز شنبه نیز حدود سیصدهزار نفر در سراسر آلمان تظاهرات کرده بودند.

مایک جوزف، شهردار فرانکفورت، معترضانی که در میدان رومر تجمع کرده بودند را مورد خطاب قرار داد و به آنها یادآوری کرد این همان مکانی است که نازی‌ها در زمان حکومت هیتلر «کتاب‌سوزان» راه انداخته بودند.

فرانک-والتر اشتاین مایر، رئیس‌جمهوری آلمان، تظاهرات مردمی در سرتاسر آلمان علیه نژادپرستی و افراط‌گرایی راستگرایانه را نمادی از قدرت دموکراسی‌خواهان نامید.

وی طی یک پیام ویدیویی خطاب به معترضان که روز یکشنبه منتشر شد گفت: «شما در برابر سوء رفتار و افراط‌گرایی راستگرایانه ایستاده‌اید. شما به همه ما روحیه می‌دهید. دموکرات‌ها باید با هم متحد باشند. بیایید نشان بدهیم که ما در کنار هم قوی‌تر هستیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید