کنگره آمریکا برای مقابله با حوثی‌ها تقویت زرادخانه نظامی ارتش را بررسی می‌کند

توافق دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه آمریکا درباره لزوم حمایت کامل از عملیات نظامی علیه حوثی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در بحبوحه اعزام کشتی‌های جنگی آمریکا و بریتانیا به دریای سرخ و تشدید حملات هوایی علیه اهداف نظامی حوثی‌ها در یمن، قانون‌گذاران، لابی‌های فشار و نیروی دریایی ایالات متحده به دنبال تصویب یک طرح چند میلیارد دلاری برای پر کردن انبارهای اسلحه ارتش آمریکا برای دفاع از امنیت ملی این کشور هستند.

افزایش بودجه اضافی برای تجهیزات نظامی در آمریکا شاهد ماه‌ها درگیری حزبی بر سر تأمین مالی بویژه برای اوکراین، اسرائیل، تایوان و مرزهای این کشور بوده است.

قانونگذاران آمریکایی از اینکه چنین موشک‌های گران قیمتی برای هدف قرار دادن حوثی‌ها استفاده می‌شود، بسیار نگرانند؛ چراکه که آنها معتقدند که هر لحظه ممکن است درگیری با چین رخ دهد.

این در حالی است دو حزب دمکرات و جمهوری‌خواه آمریکا به تامین مالی برای مهمات ارتش تمایل دارند اما سطح بالای اختلاف بین دو حزب تصویب چنین طرحی را هنوز قطعی نکرده است.

درگیری در خاورمیانه در هفته‌های اخیر به سرعت تشدید شده و بسیار فراتر از زمانی که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در ماه اکتبر پیشنهاد خود را برای کمک 100 میلیارد دلاری به اوکراین و اسرائیل ارائه کرد.

ایالات متحده برای مقابله با حملات حوثی‌ها علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ تلاش می‌کند که از سیستم‌های چند میلیون دلاری برای سرنگونی پهپادها و موشک‌های ارزان‌قیمت حوثی‌ها استفاده ‌کند.

قانونگذاران آمریکا از این نگرانند که این امر می‌تواند منابع را به جای جلوگیری از حمله احتمالی یا درگیری آینده با چین بر سر تایوان به مکان دیگری منحرف کند.

ارتش آمریکا در هفته گذشته شش بار مواضع حوثی‌های مورد حمایت ایران را مورد هدف قرار داد.

مارک کلی، سناتور دموکرات و یکی از اعضای کمیته نیروهای مسلح سنا در این زمینه گفت، بسته کمکی که مجلس سنا در حال مذاکره بر سر آن است باید توسعه مجموعه وسیع‌تری از موشک‌های شلیک شده علیه حوثی‌ها را در نظر بگیرد و یکی از این موشک‌ها، تاماهاوک، در آریزونا توسط شرکت «آرتیایکس» ساخته شده است که قبلا به نام «رایثون تکنولوژی» شناخته می شد.

او افزود: «یکی از برنامه‌های اضافی که به آن نگاه می‌کنیم این است که مطمئن شویم موشک‌های مورد نیاز خود را داریم، خواه موشک ضد کشتی دوربرد یا شاید چیزهایی مانند تاماهاوک که در غرب اقیانوس آرام داریم و این قابلیتی است که در صورت وارد شدن به درگیری با چین به آن نیاز خواهیم داشت.»

یکی از تسلیحات اصلی در حملات اخیر آمریکا علیه حوثی‌ها، موشک کروز تاماهاوک است که ارتش آمریکا از 11 ژانویه حداقل 80 بار آن را علیه اهداف حوثی شلیک کرده است.

روز پنج‌شنبه، دولت ژاپن اعلام کرد، قراردادی 2.5 میلیارد دلاری برای خرید 400 موشک تاماهاوک با ایالات متحده منعقد کرده و این موشک‌ها را بین سال‌های 2025 تا 2027 تحویل خواهد شد.

همچنین استرالیا در ماه آگوست قراردادی مشابهی با آمریکا برای خرید 200 موشک امضا کرده است.

تفنگداران دریایی آمریکا نیز در سال 2024 تعداد 34 موشک تاماهاوک را به قیمت 1.9 میلیون دلار سفارش داده‌اند. این در حالی که نیروی دریایی آمریکا بین 4.5 تا 9.8 میلیون دلار برای هر موشک هزینه می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size