انتقاد تند ترامپ از بایدن و تردید هیلی در سلامت عقلی رئیس جمهوری سابق

26 سناتور جمهوری‌خواه سنا، موافقت خود را با سومین تلاش ترامپ برای ورود به کاخ سفید اعلام کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، در انتقاد تند خود از جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی از حزب دموکرات، او را بدترین رئیس جمهوری تاریخ ایالات متحده توصیف کرد.

ترامپ در سخنرانی برابر طرفدارانش در نیوهمپشایر گفت که از کسب آرای رای‌دهندگان این ایالت، مطمئن است.

ترامپ گفت: «مطمئن هستم که نیوهمپشایر در انتخابات با صدای بلند و واضح صحبت خواهد کرد. شما با آراء خود پیامی مستقیم را برای بایدن، بدترین رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا خواهید فرستاد که به‌هر وسیله سعی دارد از اخبار ساختگی و حمایت‌های دروغین برای دریافت پشتیبانی، استفاده کند».

او افزود: «از هم‌اکنون ظرف چند روز نیوهمشایر را به‌دست آورده و جو بایدن را شکست داده و بار دیگر آمریکا را به عظمت می‌رسانیم. متاسفانه هرکسی حاضر نیست تا آمریکا اولا را پیاده کند ولی این کار باید عملی شود و آمریکا در راس اولویت‌ها باقی بماند».

حملات هیلی به ترامپ

از سوی دیگر، نیکی هیلی، نامزد جمهوری‌خواه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، سلامت عقلی ترامپ را بعد از متهم‌شدن از سوی او به شکست در متوقف‌کردن حمله به ساختمان کنگره در 6 ژانویه 2021 زیر سئوال برد.

هیلی ضمن نفی این که روزگاری مسئولیت امنیت ساختمان کنگره را بر عهده داشته، تاکید کرد در آن تاریخ حتی عهده‌دار سمت خود نشده بود.

هیلی گفت: «می‌گویند که ترامپ سردرگم بود و در مورد موضوع دیگری صحبت می‌کرد، اما او بارها نام من را در حادثه ساختمان کنگره مطرح کرد، نکته این است که من مطلب توهین‌آمیزی نمی‌گویم، اما وقتی با فشارهای ریاست جمهوری سرو کار دارید، نباید با فردی روبرو باشید که سلامت عقلی‌اش برای انجام این کار، زیر سئوال است».

از سوی دیگر ترامپ قبل از انتخابات مقدماتی سه‌شنبه آینده در ایالت نیوهمشایر، با افزایش حملات لفظی علیه هیلی، رقیب خویش، بار دیگر هندی‌تبار بودن او را مورد انتقاد قرار داد.

قبل از انتخابات مقدماتی در نیوهمشایر، نیمی از اعضای حزب حمهوری‌خواه سنا از نامزدی ترامپ برای مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری، حمایت کردند به طوری که 26 سناتور جمهوری‌خواه، موافقت خود را با سومین تلاش ترامپ برای ورود به کاخ سفید اعلام کردند.

تیم اسکات، سناتور کارولینای جنوبی، آخرین نفری بود که در گردهمایی در نیوهمپشایر، حمایت خود از ترامپ را اعلام کرد که بدین ترتیب، فشار بر بقیه جمهوری‌خواهان سنا برای اعلام حمایت از نامزدی رئیس‌جمهوری پیشین، افزایش می‌یابد.

منابع حزب جمهوری‌خواه پیشتر گزارش داده بودند که ترامپ به طور خصوصی از عدم حمایت دیگر جمهوری‌خواهان برای یکسره‌کردن پیروزی خود در انتخابات مقدماتی، شکوه کرده است.

حمایت دیگر جمهوریخواهان سنا

باوجود پیشتازی ترامپ در نظرسنجی‌ها، حمایت برخی از رهبران جمهوری‌خواه سنا نظیر میچ مکانل که روابط بدی با ترامپ دارد و همچین سناتور جان تون و سناتور جان کورنین، قبل از نامزدی رسمی ترامپ از سوی حزب‌جمهوری‌خواه، نامحتمل به‌نظر می‌رسد.

برخی از حامیان ترامپ در سنا بر این باورند که اعلام حمایت بقیه اعضای این حزب در سنا از ترامپ، قبل از انتخابات مقدماتی نیوهمپشایر بهتر است و نباید آن را موکول به برگزاری کنوانسیون ملی حزب در ماه ژوئیه کرد زیرا ترامپ سوابق زیادی در هدایت خشم خود و هوادارانش علیه کسانی دارد که آنها را طرفدار خود به حساب نمی‌آورد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید