کاخ سفید: خواهان تشدید تنش میان ایران و پاکستان نیستیم

کربی: نمی‌خواهیم ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی حملات متقابل ایران و پاکستان در روزهای اخیر، کاخ سفید پنج‌شنبه، 28 دی اعلام کرد که ایالات متحده تمایلی ندارد که شاهد تشدید درگیری‌ها میان دو کشور باشد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی با بیان این که دولت آمریکا از نزدیک، تنش‌های میان دو کشور را دنبال می‌کند، گفت: «پاکستان ابتدا مورد حمله ایران قرار گرفت که یک حمله جدید خطرناک و نمونه تازه‌ای از نقش ایران به عنوان عامل بی‌ثباتی در منطقه است».

کربی همچنین افزود: «نمی‌خواهیم ایران به سلاح هسته‌ای دست یابد».

خویشتن‌داری

وزارت خارجه آمریکا نیز از همه طرف‌های تنش کنونی ایران و پاکستان خواست تا خویشتن‌داری کنند.

ماتیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه گفت: «اظهارات پاکستان در مورد اهمیت روابط مبتنی بر همکاری با کشورهای همسایه، سازنده و مفید است».

از سویی ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران روز گذشته تاکید کرد که کشورش حملات پاکستان به مناطقی در استان سیستان و بلوچستان ایران را به‌شدت محکوم می‌کند و خواهان توضیح است.

کنعانی تصریح کرد که کاردار سفارت پاکستان در تهران در همین رابطه به وزارت خارجه احضار شده است.

ده کشته

علیرضا مرحمتی، معاون امنیتی استاندار سیستان و بلوچستان، پنج‌شنبه 28 دی از افزایش شمار کشته‌شدگان حمله پاکستان به 10 نفر خبر داد.

این در حالی بود که اسلام آباد تهدید کرد هرگونه اقدام متهورانه ایران، با واکنش‌های بیشتر روبرو خواهد شد.

به گزارش «رویترز»، یک مقام ارشد امنیتی پاکستان گفت که ارتش در آماده‌باش برای پاسخگویی به هرنوع ماجراجویی اشتباه از طرف ایران است و هرگونه اقدام متهورانه ایران با قدرت تمام از سوی ارتش پاسخ داده خواهد شد.

پاکستان پنج‌شنبه اعلام کرد که سلسله حملات نظامی هماهنگ و دقیق را علیه «مواضع تروریست‌ها» در استان سیستان و بلوچستان ایران انجام داده است.

طبق گفته وزارت خارجه این کشور، «در این عملیات که بر پایه داده‌های اطلاعاتی انجام شد، تعدادی از تروریست‌ها کشته شدند».

این تنش دو روز پس از بمباران مواضعی در داخل خاک پاکستان از سوی ایران علیه گروه «جیش‌العدل» که تهران آن را گروهی تروریستی می‌داند، رخ داد.

تهران و اسلام آباد اغلب اتهاماتی را در مورد اجازه دادن به شبه‌نظامیان «جیش‌العدل یا ارتش آزادیبخش بلوچستان» برای استفاده از قلمرو کشور دیگر به‌منظورانجام حملات، رد و بدل می‌کنند، اما این اتهامات به ندرت به مداخله نظامی مستقیم یک طرف علیه طرف دیگر نظیر وضعیت کنونی، انجامیده که موجبات افزایش نگرانی‌های بین‌المللی را فراهم آورده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید