اوکراین شش توپ هویتزر «سزار» از فرانسه خرید

وزیر دفاع فرانسه گفت پاریس متعهد شده ماهانه 50 موشک هدایت‌شونده دقیق به کی‌یف بفرستد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سباستین لکورنو، وزیر دفاع فرانسه روز پنجشنبه اعلام کرد اوکراین شش توپ هویتزر «سزار» از این کشور خریداری کرده است، و افزود پاریس متعهد شده ماهانه 50 موشک هدایت‌شونده دقیق به کی‌یف بفرستد. این اولین خرید تسلیحاتی اوکراین از فرانسه از زمان آغاز جنگ با روسیه است.

به گزارش «رویترز»، لکورنو گفت کمپانی سازنده سزار موفق شده زمان تولید هویتزر را به نصف کاهش دهد و آن را به 15 ماه برساند، به این معنی که در سال جاری حدود 78 فروند سزار در دسترس خواهد بود.

وزیر دفاع فرانسه گفت پاریس شش توپ را به قیمت بین 3 تا 4 میلیون یورو به کی‌يف فروخته است. اوکراین در حال حاضر دارای 49 هویتزر خود-مسیریاب سزار است که فرانسه و دانمارک آنها را اهدا کرده‌اند.

لکورنو همچنین گفت که فرانسه 50 میلیون یورو نیز از صندوقی که برای اوکراین ایجاد کرده بود خرج خواهد کرد تا 12 توپ سزار دیگر خریداری و به کی‌یف ارسال کند.

او گفت امیدوار است متحدان غربی 60 سزار دیگر برای اوکراین به قیمت حدود 285 میلیون یورو خریداری کنند، و افزود پاریس می‌خواهد صورتحساب تسلیحات اوکراین را به اشتراک بگذارد و کشورهای اروپایی را قادر به تقسیم بار مالی کند.

رستم اومروف، وزیر دفاع اوکراین در این باره گفت: «کمبود مهمات، مصرف سریع گلوله‌ها، مشکلی واقعی و فوری است که نیروهای مسلح ما در حال حاضر با آن مواجه هستند. باید راهی برای حل این مشکل پیدا کنیم.»

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین نیز روز پنجشنبه گفت در تماسی تلفنی از امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه بابت تعهد پاریس به تولید ده‌ها توپ هویتزر و مهمات سزار در سال جاری تشکر کرده است.

مکرون قرار است ماه فوریه به اوکراین برود تا توافقی را نهایی کند که بر اساس آن پاریس تسلیحات پیشرفته‌تر، از جمله موشک‌های کروز دوربرد، را به کی‌یف تحویل می‌دهد و تعهدات سیاسی و کمک برای بازسازی بلندمدت ارائه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید