رئیس پیشین کنگره آمریکا: ترامپ نه یک نامزد بلکه رهبر یک جنبش ملی است

استراتژیست‌های حزب و مسئولان ایالت‌های دیگر نسبت به نتیجه‌گیری فراگیر از نظرسنجی‌های قشر کوچکی از جمهوری‌خواهان در ایووا هشدار می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیوت گینگریچ، رئیس پیشین مجلس نمایندگان که مشاور ترامپ بود در اظهاراتی گفت که «ترامپ یک نامزد نیست، بلکه رهبر یک جنبش ملی است».

گینگریچ، سه‌شنبه 26 دی، در مصاحبه‌ای گفت: «هیچ‌کس متوجه نشده که مقابله با قهرمان جنبش به چه معناست. به‌همین خاطر باوجود این همه پرونده‌های حقوقی علیه ترامپ، می‌بینیم که این موارد، مخالفت جنبش او را در پی داشته و به‌شکلی باورنکردنی بر خشم آنها می‌افزاید».

این در حالی است که پیروزی قاطع دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در ایالت آیووا، عمق جدیدی از وفاداری نسبت به او را در حزب جمهوری‌خواه آشکار کرد.

محبوبیت و وفاداری به ترامپ

ترامپ در طول 8 سال، روابطش را با حامیان خود به عنوان یکی از مستحکم‌ترین روابط وفادارانه در سیاست آمریکا، تقویت کرده است.

ترامپ به فرمانده و رهبری تبدیل شده است که ضمن شوخی با هوادارانش، نامزدی آنها را تایید و درباره آنها صحبت می‌کند و گاهی نیز از آنها درجهت منافع سیاسی و حقوقی، خود استفاده می‌برد.

این ارتباط بین ترامپ و رای‌دهندگانش به یکی از ماندگارترین نیروهای سیاسی در سیاست آمریکا تبدیل شده است.

جمهوری‌خواهان آیووا، مانند مسئولان حزب جمهوری‌خواه در سراسر کشور، به‌رغم وجود دلایل متعدد برای مخالفت با ترامپ نظیر از دست‌دادن کنترل جمهوری‌خواهان بر

ریاست‌جمهوری، سنا و مجلس نمایندگان در طول چهار سال ریاست جمهوری ترامپ، از او از حمایت کردند.

این حمایت همچنین به‌رغم این است که ترامپ نتوانست پیروزی‌هایی را که در انتخابات میان‌دوره‌ای 2022 وعده داده بود، به دست آورد و طی یک سال گذشته به 91 جرم در 4 پرونده جنایی متهم شده است.

جمهوری‌خواهان به‌رغم همه موارد، از ترامپ دست نکشیده و با او ماندند، حتی زمانی که گزینه‌های مناسبی مانند ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا، مرد جوان محبوبی که سیاست‌های ترامپ را پذیرفت و یا نیکی هیلی، یکی از اولین فرمانداران زن جنوب آمریکا، مطرح شدند.

به‌گزارش «نیویورک تایمز»، هیلی تاکید کرده بود می‌تواند با شکست ترامپ و بایدن، نسل جدیدی از محافظه‌کاران به‌وجود آورد.

آمریکایی‌ها در اولین فرصت قضاوت در مورد ترامپ پس از تلاش او برای سرنگونی انتخابات، بسیاری از جمهوری‌خواهان در آیووا به صراحت گفتند که او را قضاوت نمی‌کنند، بلکه دلباخته ترامپ هستند.

خطرات مرتبط با نفوذ زیاد ترامپ در حزب

برخی از خطرات مرتبط با این نحوه کنترل نامعمول و قوی ترامپ بر حزب جمهوری‌خواه عملا بروز کرده است. ترامپ حامیانش را تشویق می‌کند که او را فراتر از خطا یا شکست بدانند، طرز فکری که می‌تواند به نوعی بی‌ملاحظه‌گی سیاسی بیانجامد که افکار عمومی از شورش کنگره در 6 ژانویه، شوکه کرد.

بر اساس نظرسنجی‌ها، در میان جمهوری‌خواهانی که در آیووا علیه ترامپ رای دادند، رای دهندگان جوان‌تر حزب و محافظه‌کاران ضد سقط جنین بودند که از دیسانتیس حمایت کردند.

هشدار استراتژیست‌های حزب

از سویی استراتژیست‌های حزب و مسئولان ایالت‌های دیگر نسبت به نتیجه‌گیری فراگیر از نظرسنجی‌های قشر کوچکی از جمهوری‌خواهان در ایووا هشدار می‌دهند.

نظرسنجی این ماه در نیوهمپشایر نشان داد که هیلی، فاصله چندانی با ترامپ ندارد و رای‌دهندگان این ایالت به نامزدی میانه‌روتر و کمتر مذهبی رای خواهند داد. بدین ترتیب هیلی از شانس پیروزی برخوردار است ولی قدرت دیسانتیس برای رقابت با ترامپ تا حدودی فروکش کرده است.

سیاست انتخاباتی دیسانتیس بر تقلید سوژه‌های تبلیغاتی ترامپ نظیر «آمریکا اولا» بدون جنبه‌های هیجانی و آشوب‌گرانه ویژه ترامپ استوار است که تا این لحظه نتوانسته توجه کافی رای‌دهندگان را به‌خود جلب کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید