ترامپ پس از پیروزی در آیووا: میلیون‌ها مهاجر را اخراج می‌کنم

اگر ترامپ بار دیگر به کاخ سفید راه یابد، احتمال بازگشت اقدامات سخت‌گیرانه‌ و حتی تشدید آنها در قبال مهاجران وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ، نامزد پیشتاز جمهوری‌خواهان برای انتخابات ریاست جمهوری 2024 آمریکا، پس از آنکه در انتخابات درون‌حزبی آیووا پیروز شد، به هوادارانش وعده داد در صورت رسیدن به کاخ سفید «میلیون‌ها مهاجر» را اخراج می‌کند.

«خبرگزاری بریتانیای کبیر» گزارش داد که ترامپ روز سه‌شنبه پس از اعلام خبر پیروزی وی در آیووا، در جریان پیامی به هوادارانش قصد خود برای اخراج تعداد بی‌شماری از مهاجران را اعلام کرد.

ترامپ خطاب به هوادارانش گفت: «انقدر مهاجر اخراج می‌کنیم که از زمان آیزنهاور نشده باشد.» اشاره او به «عملیات پشت‌خیس» در دوران ریاست جمهوری دوایت آیزنهاور در دهه 1950 است، که طی آن حدود 1.3 میلیون نفر مکزیکی از خاک آمریکا اخراج شدند.

«پشت‌خیس» اصطلاحی تحقیری است که برخی برای نامیدن مهاجران غیرقانونی لاتین در آمریکا به کار می‌برند. دلیل آن این است که مهاجران غیرقانونی باید از رودخانه ریوگرانده عبور کنند، که باعث می‌شود پشت‌شان حین عبور خیس شود.

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 2024، بحران مهاجران به یکی از موضوعات کلیدی انتخابات تبدیل شده است. آمارهای جدید حاکی از آن است که عبور غیرقانونی از مرزهای جنوبی آمریکا از زمان آغاز به کار دولت بایدن 277 درصد افزایش یافته است.

بر اساس داده‌های گمرک و گشت مرزی ایالات متحده، مرزبانان آمریکایی در مجموع 5940511 مورد عبور غیرقانونی از مرز را ثبت کرده‌اند که نشانگر افزایش 277 درصدی نسبت به دوره ترامپ از سال 2017 تا 2019 است.

حامیان جو بایدن می‌گویند که رئیس‌جمهوری ایالات متحده به دنبال احیای «مهاجرت انسانی» است. بایدن پس از آنکه به ریاست جمهوری رسید، بسیاری از محدودیت‌هایی که ترامپ برای برخورد با مهاجران وضع کرده بود را لغو کرد.

به گفته خبرگزاری بریتانیای کبیر، اگر ترامپ بار دیگر به کاخ سفید راه یابد، احتمال بازگشت اقدامات سخت‌گیرانه‌ و حتی تشدید آنها در قبال مهاجران وجود دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید