نخست‌وزیر بریتانیا: نیروهای ما همچنان هوشیار برای مقابله با حوثی‌ها آماده‌اند

سوناک: حملات حوثی‌ها احتمالا به تشدید وخامت اوضاع انسانی در یمن منجر شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا تایید کرد که حملات کشورش به اهداف حوثی‌ها موفقیت‌آمیز بوده و به اهداف خود دست یافته است.

سوناک، دوشنبه 25 دی، در سخنرانی خود در پارلمان بریتانیا گفت: «به دنبال تهدید امنیت دریایی در منطقه توسط حوثی‌ها، چندین سکوی این شبه‌نظامیان را هدف قرار دادیم.»
نخست‌وزیر بریتانیا همچنین فاش کرد:«در جریان این حملات 13 سکوی موشک‌انداز حوثی را منهدم کردیم.»

«تهدید ناوبری بین‌المللی»

ریشی سوناک، در ادامه تأکید کرد که «عدم اقدام علیه حوثی‌ها امنیت بین‌المللی را تضعیف می‌کند و ناوبری را در سطح جهان تهدید می‌کند» او افزود: «نیروهای ما هوشیار و برای مقابله مجدد با حوثی‌ها آماده‌اند».

سوناک ضمن اشاره به این‌که «حوثی‌ها با وجود حملات همچنان کشتی‌ها را هدف قرار می‌دهند»، افزود: «حملات حوثی‌ها احتمالا به تشدید وخامت اوضاع انسانی در یمن منجر شود.»

انتظار و ارزیابی

این اظهارات سوناک پس از آن بیان می‌شود که گرانت شاپس، وزیر دفاع بریتانیا، دوشنبه تصریح کرد که کشورش قبل از انجام حملات جدید، در انتظار و ارزیابی تأثیر حملات مشترکی است که قبلاً با آمریکا به سایت‌های حوثی‌ها انجام داده بود.

وزیر دفاع بریتانیا، در یک مصاحبه تلویزیونی در پاسخ به سوالی درباره احتمال حملات بیشتر کشورش علیه حوثی‌ها گفت: «منتظر خواهیم ماند تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.»

شاپس همچنین اشاره کرد که بریتانیا نمی‌خواهد در عملیات دریای سرخ دخالت کند، اما در عین حال به دنبال حفاظت از کشتیرانی است و تاکید کرد که آزادی دریانوردی یک حق بین‌المللی است.

دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا روز یکشنبه تاکید کرد که بریتانیا آماده است در صورت ادامه حملات حوثی‌ها به کشتی‌های نظامی و تجاری، دوباره علیه حوثی‌ها اقدام کند. کامرون در ادامه ایران را به ایفای نقش بسیار بدخواهانه در این حملات متهم کرد.

حملات آمریکا و بریتانیا

نیروهای آمریکا و بریتانیا بامداد جمعه (12 ژانویه) با استفاده از ناوهای جنگی، زیردریایی‌ها و جت‌های جنگنده ده‌ها حمله مشترک به چندین پایگاه نظامی حوثی‌ها در صنعا، پایتخت یمن، و استان‌های حدیده، تعز، حجه، ذمار و صعده انجام دادند.

این در حالی است که ایالات متحده در سحرگاه روز شنبه (13 ژانویه) نیز بار دیگر پایگاه هوایی حوثی‌ها در صنعا را که از سال 2014 تحت کنترل این گروه بوده، هدف قرار داد.

بیش از 27 حمله

حوثی‌ها در یمن از 19 نوامبر سال گذشته (2023)، بیش از یک ماه پس از آغاز جنگ اسرائیل و فلسطینی‌ها در غزه به‌دنبال حمله هفتم اکتبر حماس، بیش از 27 حمله موشکی و پهپادی را علیه کشتی‌های تجاری در حال تردد در دریای سرخ و به بهانه رفتن به مقصد اسرائیل انجام داده‌اند.

شبه‌نظامیان حوثی همچنین متعهد شدند تا زمانی که اسرائیل حملات خشونت‌آمیز خود به غزه را متوقف نکند به این حملات ادامه دهند و هشدار دادند که در صورت هدف قرار گرفتن مواضع خود به کشتی‌های جنگی آمریکایی حمله خواهند کرد.

ایالات متحده در 18 دسامبر، ایجاد یک ائتلاف نظامی چندملیتی دریایی تحت عنوان «پاسداری از رفاه» با هدف مقابله با حملاتی که امنیت ناوبری دریایی بین‌المللی را هدف می‌گیرند، اعلام کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید