رئیس جمهوری تایوان: مشتاقانه منتظر حمایت آمریکا هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دو روز پس پیروزی لای چینگ-ته در انتخابات ریاست جمهوری، رئیس جمهوری منتخب تایوان، در اظهاراتی گفت که امیدوار است ایالات متحده بتواند به «حمایت از کشورش» ادامه دهد.

لای، دوشنبه 25 دی، در دیدار با هیئتی که شامل تعدادی از مقامات آمریکایی بودند، افزود که دولت وی برای دفاع از صلح و ثبات در تنگه «تایوان» تلاش خواهد کرد.

چین پس از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری که 40% این جزیره به لای چینگ-ته رای دادند، ایالات متحده را به ارسال «سیگنال اشتباه» به استقلال‌طلبان تایوان متهم کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا پس از پیروزی لای در انتخابات، برای او پیام تبریکی فرستاد، پکن این پیام را نقض تعهدات واشینگتن به حفظ روابط غیررسمی با تایوان متهم کرد.

لای متعهد شده تا از تایوان در برابر تجاوزهای فزاینده چین محافظت کند، در حالی که پکن، تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و کشورهای مخالف را به چالش می‌کشد.

چین، رئیس جمهوری تایوان را برای خود «تهدید جدی» تلقی می‌کند و از زمان روی کار آمدن تسای اینگ-ون در سال 2016 از تماس با وی خودداری کرده است.

اما لای پس از برنده شدن در انتخابات، ابرازی امیدواری به بازگشت ارتباطات «منظم و سالم» با چین کرد و با احترام به کرامت تایوان حاضر است با پکن مذاکره کند.

پکن، تایوان را بخشی جدایی‌ناپذیر از قلمرو خود می‌داند، و شی جین پینگ، رئیس‌ جمهوری چین بارها متعهد به «بازگردانی» این جزیره شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید