احتمال خدمت جنگنده فرانسوی «میراژ» در نیروی هوایی اوکراین

فرانسه مثل هلند و دانمارک جنگنده‌های F-16آمریکایی ندارد، اما سازنده جنگنده‌های «رافال» و «میراژ 2000» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میکولا اولِسچوک، فرمانده نیروی هوایی اوکراین می‌گوید کشورش ممکن است «میراژ»، جنگنده فرانسوی تک‌موتوره و چندمنظوره نسل چهارم را به خدمت درآورد.

به گزارش «رویترز»، اولشچوک یکشنبه گفت اوکراین در حال حاضر قادر به کنار گذاشتن هواپیماهای جنگی دوران اتحاد جماهیر شوروی سابق نیست، و بدین ترتیب جنگنده‌های فرانسوی و آمریکایی باید با همتایان شوروی خود همزیستی داشته باشند.

از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه 2022، کی‌یف متفقین غربی را تحت فشار گذاشته تا تسلیحات و مهمات شامل وسایل نقلیه زرهی، تانک‌ها، موشک‌های دوربرد، و جنگنده‌های F-16آمریکایی در اختیار این کشور بگذارند. قرار است اولین سری جت‌های F-16 در سال 2024 به اوکراین برسند.

فرمانده نیروی زمینی اوکراین روز جمعه گفته بود کی‌یف برای ادامه نبرد دفاعی خود به هواپیماهای نظامی بیشتری نیاز دارد. این‌ها شامل جنگنده‌های آمریکایی A-10 Thunderbolt II برای حمایت از پیاده‌نظام هستند، و همچنین جت‌هایی که می‌توانند موشک‌های کروز دوربُرد پرتاب کنند.

اولشچوک یکشنبه گفت: «بنابراین، اف‌-16 آمریکایی در کنار میگ-29 روسی خدمت خواهد کرد، و ممکن است قابلیت‌های بمب‌افکن‌های سوخو-24 روسی توسط میراژ-2000 فرانسوی تقویت شود، و جنگنده‌های روسی سوخو- 25 نیز توسط A-10 Thunderbolt II آمریکایی پشتیبانی شوند.»

فرمانده نیروی هوایی اوکراین تاکید کرد که «اولویت اصلی» کی‌یف در حال حاضر جنگنده F-16 است که خلبانان اوکراینی در حال آموزش برای استفاده از آن هستند، و افزود کارشناسان اوکراینی همچنین فرصت‌های دیگری را برای افزایش پتانسیل جنگی و حمل و نقل هوایی کلی این کشور بررسی می‌کنند.

به گفته رویترز، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در ماه سپتامبر پارسال گفت که وی در گفت‌وگو با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، به «توافقی بسیار مهم» برای آموزش خلبانان اوکراینی در فرانسه دست یافته است.

زلنسکی در آن زمان نگفت که فرانسه قرار است چه آموزش‌هایی به خلبانان اوکراینی بدهد. فرانسه مثل هلند و دانمارک جنگنده‌های F-16 آمریکایی ندارد، اما سازنده جنگنده‌های «رافال» و «میراژ 2000» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید