نگرانی چین از پیروزی چینگ-ته در انتخابات؛ رئیس جمهوری جدید تایوان چه کسی است؟

«رویترز» در گزارشی ارزیابی کرد که لای چینگ ته، به دلیل نداشتن اکثریت پارلمانی و همچنین با توجه به اعمال فشار چین بر تایوان، ممکن است چهار سال سختی در مقام ریاست جمهوری را پیش رو داشته باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

لای چینگ ته، پیروز انتخابات ریاست جمهوری تایوان، در اولین سخنرانی خود پس از اعلام پیروزی، متعهد شد که از این جزیره خودگردان مقابل تهدیدات چین که تایوان را بخشی جدایی‌ناپذیر از قلمرو خود می‌داند، دفاع کند.

این در حالی است که چین رئیس جمهوری منتخب تایوان را «تهدیدی جدی» برای خود می‌داند و از زمان روی کار آمدن تسای اینگ ون، رئیس جمهوری کنونی این کشور در سال 2016 از تماس با تایوان خودداری کرده است.

لای چینگ ته، نامزد حزب دموکراتیک مترقی، یکشنبه 24 دی به هوادارانش اعلام کرد که دولت او مصمم است تا از تایوان در برابر تهدیدات و ارعاب مداوم چین، محافظت کند.

او «موفقیت مردم در مقاومت برابر تلاش‌های نیروهای خارجی برای تأثیرگذاری بر این انتخابات» را به آنها تبریک گفت.

پیشینه لای چینگ ته

به‌باور کارشناسان، لای چینگ ته، پس از به‌قدرت رسیدن، سرنوشت روابط با ایالات متحده، چین و امنیت جهانی طی سال‌های آینده را تعیین خواهد کرد.

نتیجه انتخابات تایوان به‌ویژه پس از تبریک پیروزی چینگ ته از سوی واشینگتن، به‌شدت برای چین تحریک‌آمیز بود.

اهمیت نتیجه انتخابات از آنجا ناشی می‌شود که این مرد 64 ساله، حزب دموکراتیک مترقی را به سومین دوره تاریخ‌ساز قدرت رساند، که بدین ترتیب اولین حزب از زمان تبدیل تایوان به دموکراسی در سال 1996 است که به چنین موقعیتی دست می‌یابد.

رئیس جمهوری جدید در سال 1998 به حزب دموکراتیک مترقی پیوست که ضمن دفاع از هویت مستقل تایوان، ادعاهای چین در خصوص حاکمیت بر تایوان را رد می‌کند.

او همچنین به عنوان نماینده از شهرستان تاینان، وارد مجلس شد و با توجه به تجربیات خود به عنوان پزشک در کمیسیون رفاه اجتماعی و بهداشت زیست‌محیط مجلس، ایفای نقش کرد و از سوی شهروندان تاینان برای سه دوره بعدی، انتخاب شد.

لای در طول حضورش در مجلس از سوی «سیتی‌زن کنفرانس واچ»به عنوان «بهترین قانونگذار» معرفی شد و ریاست حزب دموکراتیک مترقی را بر عهده داشت. او در سال 2004 برای شرکت در برنامه بین‌المللی رهبری بازدیدکنندگان وزارت امور خارجه آمریکا، انتخاب شد.

چینگ ته سپس در سال 2010 به عنوان اولین شهردار برای شهرداری تاینان انتخاب شد و در دوره دوم نمایندگی در سال 2014، حدود 73 درصد را به دست آورد که بالاترین درصدی است که یک نامزد در انتخابات شهرداری در تاریخ معاصر تایوان به دست آورده است.

لای همچنین ریاست دولت را در فاصله سال‌های 2017 تا 2019 بر عهده داشت. سیاست این دولت بر تقویت پنج مولفه متکی بود که عبارتند بودند از: فرهنگ تایوانی، جزیره سیلیکون سبز، ملت دیجیتال هوشمند، جامعه عادلانه و رفاه ملی.

لای در مه 2020، چند هفته پس از سفرش به واشینگتن به عنوان معاون رئیس جمهوری، سوگند یاد کرد که او را به ارشدترین مقام تایوانی تبدیل کرد که از زمان قطع روابط (در سطح رسمی) در 41 سال پیش، راهی واشینگتن شده بود.

انتقادات پکن از چینگ ته

انتظار می‌رود روابط دیپلماتیک با آمریکا، ژاپن و اروپا برای لای، از اولویت برخوردار باشند و روابط با چین در وضعیت منفی باقی خواهد ماند؛ آنهم در حالی که پکن مدت‌هاست، رئیس‌جمهوری جدید را مورد انتقاد قرار داده و خاطرنشان کرده است که او جنگ در تایوان شعله‌ور را خواهد کرد

نگرش منفی چین به رئیس جمهوری جدید به اظهار نظر لای در سال 2017 باز‌می‌گردد که خود را «فعال در راستای استقلال تایوان»معرفی کرد که این ابراز موضع لای از سوی پکن به عنوان نشانه‌ای بر باورهای جدایی‌طلبانه‌اش توصیف شد.

با این‌حال لای هفته گذشته در نشست خبری بین‌المللی اعلام کرد که در صورت انتخابش به عنوان رئیس جمهوری، هیچ‌برنامه‌ای برای اعلام استقلال تایوان ندارد.

لای در 20 مه آینده رسماً کار خود را به عنوان رئیس جمهوری جزیره آغاز خواهد کرد. به‌گفته محافل آگاه حزب دموکراتیک مترقی، لای به رویکرد تسای اینگ ون، رئیس جمهوری پیشین پایبند خواهند ماند ، به‌ویژه که بی خیم هسیائو، دوست نزدیک تسای و سفیر پیشین تایوان در واشینگتن را به عنوان معاون خود انتخاب کرده است.

هسیائو روابط نزدیک با دولت بایدن را پی‌ریزی کرده و نقش کلیدی را به عنوان پل ارتباطی میان لای و ایالات متحده، ایفا خواهد کرد.

ابراز تمایل به‌داشتن روابط سالم با چین

لای به محض انتخابش به عنوان رئیس جمهوری جدید ضمن ابراز امیدواری نسبت به احیای ارتباط «سالم و منظم» با چین، تمایل خود را به اجرای مذاکرات مبتنی بر کرامت و برابری، مورد تاکید قرار داد.

از سویی «رویترز» در گزارشی ارزیابی کرد که لای چینگ ته، به دلیل نداشتن اکثریت پارلمانی و همچنین با توجه به اعمال فشار چین بر تایوان، ممکن است چهار سال سختی را در مقام ریاست جمهوری، پیش رو داشته باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید