آمریکا به دنبال گزینه‌های دیگری برای مقابله با شبه‌نظامیان حوثی است

فابیان هینز، محقق موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک: پس از حملات مشترک بریتانیا و آمریکا «خطر تشدید درگیری در منطقه کم است زیرا بازیگران اصلی مانند ایران به دنبال گریز از یک جنگ منطقه‌ای هستند.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده در کنار حملات دقیقی که دو روز پیش پایگاه‌های حوثی‌ها را بمباران کرد برای اجتناب از جنگ احتمالی در منطقه، گزینه‌های دیگری را بررسی می‌کند.

به گزارش خبرنگار «العربیه» در واشینگتن، از جمله این گزینه‌ها، قرار دادن مجدد شبه‌نظامیان حوثی در لیست گروه‌های تروریستی است. جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در فوریه 2021 این گروه را از لیست سازمان‌های تروریستی حذف کرد.

همچنین از جمله این گزینه‌ها، ارسال پیام‌های بیشتر به ایران برای فشار بر حوثی‌ها است.

به گفته تعدادی از ناظران، واشینگتن به جمع‌آوری فشرده داده‌های اطلاعاتی و شناسایی بیشتر پایگاه‎های نظامی حوثی‌ها - پس از سال‌ها وقفه- روی آورده است.

کاترین زیمرمن، کارشناس مبارزه با تروریسم از موسسه «اینترپرایز آمریکا» در این باره گفت: «گاهی اوقات دولت آمریکا از توانایی‌های نظامی حوثی‌ها غافلگیر می‌شود.»

به گزارش روزنامه «وال استریت ژورنال»، این کارشناس افزود: «اطلاعات آمریکا، محل انبار سلاح حوثی‌ها را دقیقا نمی‌داند و تاکنون مکان‌هایی را هدف قرار داده که قابل شناسایی هستند.»

داگلاس لندن، افسر بازنشسته «سیا» و متخصص در امور خاورمیانه، از افزایش منابع اطلاعاتی به ویژه فناوری ماهواره‌های جاسوسی و تجهیزات شنود در هفته‌های اخیر با تشدید حملات حوثی‌ها خبر داد.

این افسر بازنشسته سیا افزود: «امکان جذب نیروی انسانی در یمن وجود دارد، اما این تلاش‌ها به دلیل جامعه قبیله‌ای و غیرمتمرکز یمن و انزواطلبی حوثی‌ها همچنان پیچیده است.»

به گفته فابیان هینز، محقق موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک، علیرغم همه این گزینه‌ها و پس از حملات مشترک بریتانیا و آمریکا در جمعه و شنبه هفته گذشته، «خطر تشدید درگیری در منطقه کم است زیرا بازیگران اصلی مانند ایران به دنبال گریز از یک جنگ منطقه‌ای هستند.»

پس از هفت اکتبر و آغاز جنگ اسرائیل در نوار غزه، شبه‌نظامیان حوثی ده‌ها حمله علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ انجام دادند که مانع حرکت ناوبری در این آبراه مهم با ظرفیت 12% تجارت جهانی شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید